”Naked Attraction”-deltagarna svarar: Därför dejtar vi nakna i tv
Premium: I ”Naked attraction” väljer deltagarna vem de vill dejta efter att ha fått se fem olika personer helt nakna.
Att underliv, bröst och rumpor betraktas och kommenteras i detalj har fått kraftig kritik från olika håll.
Men flera av de som visat upp sig nakna känner inte alls igen sig i kritiken.
– Tittarna görs medvetna om att vi alla har olika kroppar. Vi ser olika ut och vi ska inte titta efter den perfektion som man matas med i sociala medier, säger Mati, 32, från Ekeby.
Följ med in bakom kulisserna på ”Naked attraction” – där deltagarna avslöjar varför de väljer att klä av sig i tv.
Är du redan prenumerant, logga in för att läsa. Logga in
Läs Premium gratis i en vecka
Få tillgång till hela Expressens digitala värld. Alla läsare kan använda den fria provperioden en gång. Därefter är priset 79 kr/mån. Digital tillsvidareprenumeration. Ingen bindningstid – säg upp när du vill.
Genom att klicka på “STARTA PREMIUM” godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicy.