Australiern Robert Wojcik flyttade till Thailand 2019 när han gifte sig med Benjathip Manapakorn, 27.
Han bodde på ön Ko Pu där han arbetade som dykinstruktör. Sent den 1 juni gav han sig ut ensam på en tur med sin båt. När han inte kom hem slog hans fru larm.
– Robert gav sig ut för att att köpa båtutrustning men några timmar senare fick jag inte kontakt med honom. Jag blev orolig och sen sade polisen att han var försvunnen, säger Benjathip Manapakorn.
Frun: ”Mitt hjärta brast”
Dagen därpå hittades Robert Wojciks båt av fiskare. Nycklarna satt i tändningslåset, Roberts plånbok och väska var kvar ombord – men själv var han borta.
Senare samma dag hittades Robert död.
– Roberts kropp hittades under vårt sökande, säger en av personerna som sökte efter honom.
Det är fortfarande inte klarlagt vad som orsakade hans död. Polisen misstänker att Robert föll i vattnet under färd och drunknade.
– Vi inväntar obduktionen, men mycket tyder på att han föll när han seglade, säger Taweelarb Suwannarerk vid polisen.
Bekanta säger att en av båtens motorer var i behov av reparation.
– När de sade till mig att han var död grät jag och mitt hjärta brast för han kommer aldrig tillbaka igen, säger Benjathip Manapakorn.
Se något mer:
Gåtan: Familjen hittades död på solsemestern