Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Har du sagt upp dig från ett jobb?

Mysteriet: Hittade hemlig lapp i paketet från H&M

Di TV ger dig de bästa analyserna och hetaste aktietipsen.
Amanda Linnéa, 26 år.
Foto: Privat
Korgen fårn H&M som 26-åringen klickade hem.
Foto: H&M

Amanda Linnéa, 26, klickade hem en förvaringskorg i metall från H&M.
Men när hon öppnade paketet låg det inte bara en ny korg. 

I kartongen fanns också en handskriven lapp – på ett främmande språk. 

Amanda Linnéa från Stockholm beställde hem trådkorgen i metall från H&M:s webbshop i november. Och det var bland utfyllnadspappret hon fann den mystiska lappen – som hon har svårt att tyda. 

– Jag förstod först inte vad det var, men sen såg att det stod något på den. I början trodde jag att det var något slags skämt. 

26-åringen förstod att texten, skriven på en bit kartong, inte var skriven på att språk hon behärskade. Därför publicerade hon bild i en grupp på Facebook och där hon bad om hjälp att översätta texten. 

”Konstigt”

Gruppen hjälpte Amanda Linnéa att tolka texten och några kom fram till att en mening är skriven på hindi, det mest talade språket i Indien och ett av de största i världen. Korgen är tillverkad i Indien, enligt information på förpackningen. 

– Jag började verkligen fundera på var den kommer ifrån. Något konstigt är det ju. Jag tror inte att någon har lagt i lappen i Sverige, varför skulle man göra det?

På ena sidan kartongbiten erfar gruppmedlemmarna och Expressen att det står: 

”Saknar dig”, på engelska. 

Den andra sidan har varit svårare att tolka, men texten börjar med: ”My sweet baby Kajeh.”

Resten är troligen skrivet på hindi och betyder: ”Tills jag kommer hem”.

– Vissa i gruppen tror att det är en mamma som skriver till sitt barn. Men det går ju inte att veta. Det känns som att personen som skrev lappen ville att någon skulle hitta den. 

Texten på lappen som flera försökt översätta.
Foto: Privat
Här tror flera att det står ”miss you”
Foto: Privat

Liknande lappar

Detta är inte första gången kunder rapporterar om liknande händelser. 

För snart fyra år sedan hittade flera personer handskrivna lappar i Zaras kläder, något Expressen skrev om. Meddelandena hittades i klädernas fickor med texten: 

 ”Jag gjorde det här plagget som du är på väg att köpa, men jag fick inte betalt för det”

Klädjätten H&M har tidigare kritiseras för låga löner och tuffa arbetsvillkor i Indien. I en granskning, gjort av Svenska Dagbladet 2015, berättade flera textilarbetare att de blivit trakasserade av sina arbetsgivare. 



Se även:

USA bojkottar OS i Peking: ”Väntat besked”

Expressens utrikesredaktör Mats Larsson om USA:s besked att bojkotta OS i Peking.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.