Vinmonopolet stänger i tio norska kommuner
Ett lokalt utbrott av den brittiska coronamutationen har upptäckts i Norge.
Nu agerar regeringen och tar till de strängaste åtgärderna sedan i mars i tio kommuner, däribland Oslo.
Alla ”icke-väsentliga” butiker och köpcentrum stänger, Vinmonopolet – norska motsvarigheten till Systembolaget – bommar igen och även skolor och förskolor kan komma att stängas.
Efter avslöjandet: Förtroendet för MSB rasar
Efter Expressens avslöjande om Dan Eliassons utlandsresa över julhelgen rasar förtroendet för MSB, rapporterar SVT.
Enligt en Novusundersökning har endast 28 procent av de tillfrågade ganska eller mycket stort förtroende för myndigheten.
Ungefär hälften av de svarande har ganska eller mycket stort förtroende för Folkhälsomyndigheten, och på drygt en månad har förtroendet för regeringen sjunkit med 15 procentenheter, från 45 till 30 procent.
Kampen inifrån – så ska Trump fällas
I går kom beskedet att riksrättsprocessen mot Donald Trump kommer att starta andra veckan i februari.
Samtidigt lobbar flertalet inflytelserika republikaner i Washington för att de republikanska kongressledamöterna ska rösta för att fälla den förre presidenten.
Enligt CNN krävs det att 17 republikaner röstar för en riksrätt, men källor säger att partiets vilja att straffa Trump är större än vad som förmedlats utåt.