Två skottlossningar i natt – en man död
Under natten har två skottlossningar ägt rum i Södertälje.
I den ena avled en man till följd av sina skador.
Polisen utreder ifall det finns ett samband mellan skjutningarna.
– Vi har två personer frihetsberövade. Jag kan inte berätta så mycket mer just nu, säger Per Fahlström, presstalesperson vid Stockholmspolisen.
LÄS MER: Man död efter skottlossning i Södertälje
Våldtäktsförsök – kvinna indragen i buskage
Under natten fick polisen in larm om ett misstänkt våldtäktsförsök i Sollefteå.
”Klockan 01:35 inkom samtal till polisen om att en kvinna blivit förföljd och indragen i ett buskage i centrala Långsele. Händelsen rubriceras som försök till våldtäkt”, skriver polisen på sin hemsida.
En brottsplatsundersökning kommer att genomföras under lördagen.
LÄS MER: Misstänkt våldtäktsförsök i Sollefteå
Världsstjärnorna till attack mot Trump
Sluta spela våra låtar på dina kampanjmöten, Donald Trump! Det kräver världsstjärnorna Phil Collins och John Fogerty.
”Han använder mina ord och min röst för att framföra ett budskap som jag inte stöder”, skriver John Fogerty på Twitter.
Fogerty, som lade upp en bild på sig själv i uniform intill inlägget, skrev låten för att han var ”äcklad” att rika människor kunde slippa militärtjänstgöring och att de inte betalade så mycket i skatt som de borde.