Överfallet skedde vid en matbutik på Gillbergavägen i Eskilstuna, dit polisen larmades vid halv åttatiden på lördagskvällen.
– När vi kom dit visade det sig att mannen hade kraftiga skärskador som bedömdes som livshotande. Han fördes i ambulans till sjukhus, säger Thomas Agnevik, presstalesperson vid polisen.
Gärningsmannen hade flytt platsen, men i natt greps en man i 30-årsåldern, misstänkt för försök till mord.
Även en kvinna togs in till polishuset och är nu anhållen.
– Kvinnan misstänks inte för inblandning i dådet, men under förhör uppstod misstankar om skyddande av brottsling. Vi tror att hon lämnat oriktiga uppgifter i syfte att vilseleda polisen, säger Thomas Agnevik.
Vad som lett fram till mordförsöket är oklart.
– Det verkar som om de har haft någon typ av kontakt med varandra innan det hände, säger Thomas Agnevik.
Läget för den överfallne mannen bedöms vara allvarligt, men stabilt.