Det var vid elvatiden på fredagskvällen som polisen fick in en anmälan om ett sexuellt övergrepp. En tonårsflicka ska under Håkan Hellströms konsert på festivalen blivit fasthållen och en man ska ha genomfört en våldtäkt.
– Vid 23-tiden fick vi in uppgifter om att en flicka i tonåren ska ha blivit utsatt för en våldtäkt framför den här scenen, säger Thomas Agnevik, polisen presstalesperson vid Bråvalla festival.
Polisen har under natten arbetat med att ta hand om den drabbade flickan, som har varit på sjukhus där hon har vårdats och genomgått en läkarundersökning, uppger de på sin hemsida.
– Vi ska hålla ytterligare förhör med flickan här nu så fort det är möjligt. Hon är både trött och chockad av det här. Det är en massa hänsyn som ska tas. Jag kan inte närmare ange plats än framför Panoramascenen, säger Thomas Agnevik.

Söker vittnen på Bråvalla
Det finns i nuläget ingen misstänkt för våldtäkten. Polisen söker vittnen som kan ha sett något misstänkt i publiken framför scenen Panorama under Håkan Hellströms konsert.
De kommer för tillfället inte att gå ut med något signalement på den misstänkta gärningspersonen.
Föremål ska ha tagits i beslag för att kunna säkra eventuella bevis och spår efter mannen.
– Vi har tagit föremål i beslag och flickan är läkarundersökt så förhoppningsvis har vi bevisning mot den här personen. Men vi har ingen identitet på den som ska ha gjort det här, säger Thomas Agnevik.
Under lördagseftermiddagen fanns det fortfarande ingen misstänkt. Tonårsflickan ska höras igen av polis.
– Det ska ske under eftermiddagen, och vi är så klart också måna om att få ut information om ärendet så fort det bara går, säger Björn Öberg, polisens presstalesperson vid Bråvalla festival.