Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Misstänkt mordförsök efter lägenhetsbråk

LIVE-TV: Senaste nyheterna med Expressen TV

Vid halv tiotiden på onsdagskvällen larmades polis i Norrköping till en adress i Åby med anledning av ett bråk i en bostad i ett flerfamiljshus.

Väl på plats hittade polisen en person i trapphuset med en skärskada på överkroppen – polisen misstänker att skadan åsamkats av ett vasst tillhygge. Personen fick föras till sjukhus med ambulans men var vid tillfället vaken och talbar, skriver polisen på sin hemsida.

I den aktuella lägenheten hittades ytterligare en skadad person, denne behövde dock inte åka till sjukhus med ambulans.

Polisen misstänker att de båda har bråkat med varandra och har därför gripit dem. De misstänks för misshandel respektive mordförsök. Platsen har spärrats av i väntan på en teknisk undersökning.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.