Från krigets Ukraina sprids bilden av en rysk militär som till viss del saknar motivation och nödvändiga resurser samtidigt som den ukrainska sidan står emot och orsakar stora ryska förluster.
De ryska försöken att inta huvudstaden Kiev har än så länge misslyckats. Utanför huvudstaden står en rysk militärkonvoj still och det har rapporterats om brist på bränsle och kraftiga trafikstockningar. Förhållandena för de ryska soldaterna har också uppgetts vara bristfälliga. Rapporter från blad annat New York Times vittnar om att stridsviljan tryter och att det finns svårigheter i att få fram mat till soldaterna på plats.
Bilden av ett ryskt misslyckande förstärks av den brittiske försvarsministern Ben Wallace som under tisdagen hävdade att den ryska militären ”svikits av sina ledare”.
– Ryssland blir mer desperata och har fått logistiska problem, säger han enligt Sky News.
Uppmanar till försiktighet
Samtidigt kommer kontinuerligt rapporter från den ukrainska sidan om hur man framgångsrikt har skjutit ner flygplan och förstört stridsvagnar.
Oscar Jonsson, doktor i rysk krigföring vid Försvarshögskolan, uppmanar dock till försiktighet när det kommer till bilden av att kriget i Ukraina inte går som planerat för den ryska sidan.
– Jag tycker att man måste hålla två tankar i huvudet samtidigt. Å ena sidan ser vi ganska stora mängder materiel som blir utslaget men det finns ju en urvalsproblematik, vi ser ju bara sånt som verkar föreslå att Ryssland är klantigt, Ryssland är dåligt och Ryssland tappar mycket materiel, säger han i ”P1 Morgon”.
Tar kontroll över stora delar
Den ryska sidan har däremot gjort en del militära framsteg, enligt den amerikanska tankesmedjan ISW har är områden runtom staden Tjernihiv norr om Kiev nu kontrollerat av Ryssland.
Även i södra delen av Ukraina, längs med Svarta havet, har de ryska trupperna gjort framsteg, bland annat genom anfall mot städerna Mykolajiv och Odessa. Dessa står dock forfarande under ukrainsk kontroll.
Mariupol i sydöstra Ukraina har bombats flera dagar i sträck och situationen för invånarna i staden beskrivs av Läkare utan gränser som ”en humanitär katastrof”.
– Zoomar man ut lite och tittar på kartan så ser man att Ryssland successivt tar kontroll över stora delar av östra Ukraina, säger Jonsson och fortsätter.
I intervjun med P1 pekar han på att den ryska sidan, rapporteringen till trots, gjort framsteg under de knappa två veckor som gått sedan invasionen.
– Det går inte utmärkt i alla detaljer, men det har inte rysk krigföring gjort tidigare heller. Vad man har varit effektiv med är att uppnå sina politiska mål och där tar man större delar av Ukraina för varje dag som gå. Det finns mycket av striderna i kriget som man inte ser, så det få man vara försiktig med, säger Jonsson i radiosändningen.
Oskar Jonsson är ny fristående krönikör i Expressen. Läs hans första krönika HÄR: