Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Maskerade män rånade galoppbana

Ett vittne berättar att en av männen gömde sig bakom en grushög utanför galoppbanan,
Foto: Alex Ljungdahl
De tungt beväpnade rånarna uppges ha flytt via båt ut på Mälaren eller i en bil mot Uppsala. "Vi utesluter inget", säger Lars Byström på polisen.
Foto: Alex Ljungdahl
Rånet vid Bro park galopp skedde vid 19-tiden på söndagskvällen. Vittnen berättar om kaos och hur maskerade männ rusade in och hotade folk med automatvapen.
Foto: Alex Ljungdahl
"Männen rusar in och hotar en massa människor, bland annat den befintliga personalen på Bro Park. En av de aktiva fick en automatkarbin riktat rätt mot huvudet", säger ett ögonvittne till tidningen Travronden.
Foto: Alex Ljungdahl
Fotanglar hittades under en bro.
Foto: Alex Ljungdahl
"Jag förstod inte vad som hände, jag var chockad. Jag tänkte, 'det som händer är inte normalt, det är extremt'. Det är ganska överväldigande, och det är tur att inget vapen avlossades", berätar vittnet Thomàs Mc Gann.
Foto: Alex Ljungdahl
Foto: Alex Ljungdahl
"Nu har vi spärrat av brottsplats och fyndplats där den brinnande bilen hittades. Vi upprättar rutinmässigt olika spärrplatser i området, där man stoppar fordon som kan tänkas vara av intresse", säger polisens presstalesman Lars Byström.
Foto: Janne Åkesson / SWEPIX
Flera polisbilar uppges vara ute och köra i full fart. Det har också satts upp en vägspärr i höjd med Barkaby, i riktning mot Stockholm stad.
Foto: Alex Ljungdahl
Ett vittne ska ha sett en blå bil köra mot Bålsta efter rånet.
Foto: Janne Åkesson / SWEPIX
1 / 11

Minst tre beväpnade män har rånat galoppbana Bro Park i Upplands-Bro.

Vittnet berättar om kaos och hur männen rusade in och hotade folk.

Ett stort sökpådrag efter rånarna har inletts – men ingen har gripits.

– De verkade organiserade, som att de visste vad de gjorde, säger vittnet Tomàs McGann.

Rånet vid Bro park galopp skedde vid 19-tiden – och enligt en källa till Aftonbladet kan de ha kommit över miljonbelopp.

– Vi fick in jobbet strax efter sju om ett pågående grovt rån. Vittnen pratar om automatvapen men det är inget man har fått bekräftat, säger polisens presstalesman Lars Byström.

Folk på plats uppger att rånet inträffade en stund efter att den sista tävlingen avslutats.

Vittne: "De visste vad de gjorde"

Rånet ska ha inträffat under en pågående tävling.
Foto: Alex Ljungdahl

Tomàs McGann satt i restaurangen och drack öl med sin bror när de fick syn på beväpnade män. Han säger att det hela verkade välorganiserat.

– De verkade tränade och visste vad de gjorde. De var bara där i tio minuter, de var organiserade och hade planerat det.

Efter rånet uppges gärningsmännen ha kastat sig in och flytt i en mörk bil. De kastade ut fotanglar för att se till att ingen följde efter dem.

Thomàs Mc Gann satt i restaurangen och drack öl med sin bror när brodern fick syn på beväpnade män.
Foto: Privat

Ett vittne säger att bilen stod ungefär 300 meter från galoppbanan – och att en av gärningsmännen gömde sig bakom en grushög.

Senare brände gärningsmännen bilen.


LÄS MER: Sofie: "Jag såg tre rånare med stora vapen"


Hittade brinnande bil

Flera polisbilar uppges vara ute och köra i full fart. Det har också satts upp en vägspärr i höjd med Barkaby, i riktning mot Stockholm stad.
Foto: Alex Ljungdahl

– Vi har hittat en brinnande bil norr om brottsplatsen, säger Lars Byström på polisen.

Ingen person har blivit fysiskt skadad i samband med händelsen.

Ett stort polispådrag jagar rånarna. Bland annat använder polisen helikopter.

De tungt beväpnade rånarna uppges ha flytt via båt ut på Mälaren eller i en bil mot Uppsala.

– Vi utesluter inget, säger Lars Byström på polisen.

Polisen upprättade vägspärrar

I arbetet efter rånet upprättade polisen spärrplatser i området, som stoppade upp trafiken.

– Vi upprättar rutinmässigt olika spärrplatser i området, där man stoppar fordon som kan tänkas vara av intresse. Sen genomför vi det vi kallar inre spaning för att se om vi har något som kan hjälpa oss i våra egna register, säger Lars Byström.

Under kvällen uppger han att polisen har gått över i ett utredningsskede.

– Där vi bland annat sammanställer vittnesuppgifter.

Enligt Anders Mattsson, vakthavande befäl vid polisen i Stockholm, blir det framöver "klassisk utredning".

– Vi följer upp de spår vi har, kompletterar förhör och analyserar de spår som finns. Det vanliga, säger han.

Ett brinnande fordon som polisen misstänker tillhört rånarna har hittats.
Foto: Janne Åkesson / SWEPIX

Tar hand om personal på plats

Fotanglar hittades under en bro.
Foto: Alex Ljungdahl

När Expressen når Bro parks säkerhetsansvarige Mikael Halvarsson säger han att han tar hand om personalen.

– Vi jobbar med personalen nu, i debriefingsyfte, så att de får stöd och hjälp. Vi erbjuder stöd bland annat i form av samtal. Det kan man förstå att det är väldigt upprivande när något sådant här händer och att folk är skärrade.

Varken galoppbanans vd Ulf Hörnberg eller säkerhetschefen vill säga något om hur stora summor kontanter som kan ha funnits på kontoret på kvällen, skriver TT.

– Det finns kontanter i omlopp, men det går inte att få någon specificering på belopp. Det otäcka är att personer utsätts för vapenhot, och hur jobbigt det kan vara, säger vd:n Ulf Hörnberg till TT.

Händelsen rubriceras som grovt rån. Polisen vill inte säga något om hur många gärningsmän det totalt rör sig om.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.