Prins Andrew har fråntagits sina kungliga och militära titlar i kölvattnet av den skandal som skakat kungahuset efter anklagelserna om våldtäkt.
Ärendet rör prinsen som av Virginia Giuffre anklagas för våldtäkt av henne när hon var 17 år gammal.
Nu släpper Ghislaine Maxwells familj en bild på det badkar där Giuffre menar att en del av övergreppen ska ha skett. Vilken the Daily Telegraph publicerar i dag. I badkaret sitter två påklädda, fullvuxna, män med pappersmasker för ansiktena. Maskerna föreställer prins Andrew och Virginia Giuffre och ska enlig Maxwells familj vara ett bevis på att det Giuffre säger inte stämmer – badkaret är för litet för att någon sexuell aktivitet menar de.
Bilden har släppts efter att uppgifter kom om att Andrew vill upphäva miljonförlikningen som han slöt med Giuffre i februari förra året.
Prinsen är fri att använda bilden
Giuffre, som 2001 hette Roberts i efternamn, och prinsen introducerades av Ghislaine Maxwell, 60, som i juni 2022 dömdes till 20 års fängelse för att ha rekryterat flickor och unga kvinnor som sedan utnyttjades sexuellt av miljardären Jeffrey Epstein.
Epstein dog i sin häktescell 2019.
Det var Jeffrey Epstein som tog det ökända fotot på prinsen och Giuffre, med Ghislaine Maxwell i bakgrunden.

Prins Andrew har hela tiden nekat till anklagelserna och har vid upprepade tillfällen försökt få fallet mot honom nedlagt, men inte lyckats.
Ghislaine Maxwell har från cellen där hon sitter kallat kallar den våldtäktsanklagade skandalprinsen ”en kär vän” och hennes bror uppger enligt the Daily Telegraph att prinsen är fri att använda bilden i sitt försvar.
https://twitter.com/hendopolis/status/1619091070662443009