Det var med anledning av integrationsminister Erik Ullenhags, FP, besök i Husby som två reportrar och en fotograf ur SVT:s finska redaktion åkt till Stockholmsförorten för ett reportage.
Där började en man på en bänk kasta glåpord efter dem, skriver SVT.
Mannen ska då ha uppmanat tv-teamet att sluta filma, och glåporden övergick då i stenkastning.
En sten ska ha träffat kameran, som dock gick att fortsätta filma med.
Fick stöd av två till
Mannen fick senare stöd av två äldre män som även de uppmanade reportrarna att sluta filma och bege sig från platsen.
– Det är trist att journalister ses som en främmande makt. En fotograf nekade uppdraget eftersom han utsatts för hot vid tidigare uppdrag i Husby, säger Elina Majakari.
Efter de upplopp upplever Elina Majakari att hennes journalister är mindre välkomna i stadens förorter.
– De har så klart påverkat riskbedömningen. Jag skulle inte skicka vem som helst till exempelvis Husby, säger hon.
"Vi har misslyckats"
Elina Majakari twittrade om händelsen och fick snabbt svar om att svenska journalister bäddat för det inträffade.
Till viss del är hon självkritisk.
– Som journalister har vi ju misslyckats när sådant här inträffar. Vi borde verka mer även i förorterna och inte bara vistas där som besökare, men det är lättare sagt än gjort.
Händelsen är anmäld till arbetsmiljöverket. Dock har ingen polisanmälan gjorts.