Klockan var 04.30 när en patrull kontrollerade en man i 45-åldern. Mannen befann sig då vid några sopkärl på Celsiusgatan och betedde sig på ett sådant vis att patrullen fattade misstanke. Flera av de senaste dagarnas bränder har startat vid den tiden, och bland de föremål som satts i brand tidigare finns just sopkärl.
– Han uppehöll sig vid några sopkärl och vid kontrollen så fattade man misstanke om att mannen antingen förberedde eller försökte anlägga en brand, säger Malmöpolisens presstalesperson Nils Norling.
Man har hållit förhör med mannen under morgonen och under förmiddagen fattades det beslut om att anhålla mannen.
– Han misstänks för försök eller förberedelse till skadegörelse.
Mannen är i nuläget formellt inte misstänkt för bränderna i förra veckan.
– Men det kommer att hållas ytterligare förhör och vi kan inte utesluta att han skulle kunna vara intressant i någon av de andra utredningarna, säger Nils Norling.