Det är nu tre dagar sedan Kabul föll i händerna på talibanerna. Expressens korrespondent på plats i Kabul Magda Gad följde händelseutvecklingen direkt när talibanerna tog över makten.
Under måndagen rapporterade hon att kvinnor inte längre syns på gatorna och att tusentals människor försöker fly från huvudstaden.
Läget är detsamma på onsdagen.
I dag uppger hon att det fortsatt är lite folk på gatorna i Kabul men att några butiker åter öppnat igen.
”Många mindre butiker och företag har öppnat i dag, men alla större köpcentrum är stängda. Bankerna är också stängda. Priserna fortsätter gå upp och pengar blir mindre värda”, rapporterar hon.
https://twitter.com/gad_media/status/1427527098898558997Drar paralleller med Irak 2014
Efter två dygn av talibanstyre i Kabul drar Magda Gad flera paralleller från vad som hände i Mosul i Irak 2014 när IS besegrade den irakiska armén.
”Efter att USA drog sig ur Irak var folket så otroligt missnöjda. USA hade kommit dit, slagit sönder landet, inte klarat av statsbygget alls, och egentligen ingen var nöjd.
https://twitter.com/gad_media/status/1427492358812323840Hon fortsätter:
”Mest bortglömda och förtryckta av den shiadominerade regeringen kände sig sunnibefolkningen, som levde i ett Mosul med vägspärrar överallt och shiitiska soldater som kommit från syd. Det var svårt att röra sig i staden, det fanns ingen säkerhet och allt var väldigt korrupt”, rapporterar hon.
”När IS kom till Mosul var de få och staden föll utan strid. Regeringssoldaterna, som hade tränats och beväpnats av USA, flydde.”

Reglerna kom smygandes
Enligt henne hade folket i Mosul förhoppningar om att bli befriade av IS. Till en börjad tog terrorgruppen bort alla restriktioner i staden och folk kunde röra sig fritt och hälsa på släkt och vänner.
”Sedan kom det smygandes. De fruktansvärt hårda reglerna. De fruktansvärt hårda straffen”.
Hon uppger vidare att det som nu sker i Kabul följer samma mönster som deras övertagande för över 20 år sedan, år 1996. Att talibanerna först tog militär kontroll och sedan avslutade kriget – därefter kom regelverken som helt förändrade livet för invånarna.
Då infördes det bland annat regler om musik, dans, bilder av människor, kvinnor i offentligheten, klädkoder, regler för rakning samt hur män och kvinnor får umgås.
”Män har slutat raka sig”
Under tisdagen rapporterade Magda Gad att män i Kabul slutat rakat sig och att kvinnor är allt mer täckta än förut.
”Får nu information om att män har slutat raka sig. De extremt få kvinnor som syns ute är väldigt mycket mer täckta än de brukar vara. Och svarta kläder och sjalar. Få eller inga kvinnoansikten”, uppger hon.
https://twitter.com/gad_media/status/1427549260057358341Magda Gad drar även ytterligare en parallell från USA:s uttåg ur Irak.
En direkt konsekvens av att de amerikanska soldaterna gick ut ur Irak var att grannlandet Iran gick in i landet, och Magda Gad menar något liknande skulle kunna ske i Afghanistan.
”Nu när USA lämnat Afghanistan får vi förvänta oss att grannlandet Pakistan går in. Dessa länder där USA krigar blir som protektorat, ironiskt nog till deras fiendeländer, som får mer makt”, rapporterar hon.