Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Madestam: Hanif Bali trampade på många tår

Jenny Madestam om petningen av Bali (M): ”Minimera skadan”.
Jenny Madestam.
Foto: ANNA-KARIN NILSSON

Riksdagsledamoten Hanif Bali uppmanas att lämna sina uppdrag som suppleant i riksdagens EU-nämnd och arbetsmarknadsutskott efter sitt angrepp mot Carl Bildt.

Expressens statsvetare Jenny Madestam kallar Hanif Balis attack för att gå över gränsen.

– Carl Bildt har en slags ikonposition i det moderata partiet, säger hon till Expressen TV.

Hanif Bali, M-riksdagsledamoten, attackerade sin partikamrat Carl Bildt för hans relation med Iran på Twitter.

”En man som inte lyckats ha rätt om ett enda utrikespolitiska skeende någonsin”, skrev Bali på Twitter.

Det slutade med att Hanif Bali uppmanades att lämna sina uppdrag som suppleant i riksdagens EU-nämnd och arbetsmarknadsutskott.

Jenny Madestam, Expressens statsvetare, ger sin syn på händelsen och efterspelet i Expressen TV:

Klev Hanif Bali över en gräns när han gick ut och kritiserade Carl Bildt?

– Det får man se det som. När han säger att han (Carl Bildt, reds anm) inte gjort något rätt med den svenska utrikespolitiken blir det verkligen att underkänna, inte bara Carl Bildt, utan även Moderaterna och den förda utrikespolitiken. Det blir många tår som det trampas på, säger hon.

”Han har fått stiga ner i graderna”

Hon säger vidare att partiet tidigare betraktat Hanif Bali som en tillgång, då han är kontroversiell och slagkraftig:

– Men sedan valet och innan dess har hans stjärnglans börjat falna lite, säger Jenny Madestam.

Hanif Bali har tidigare varit i blåsväder men då har Moderaterna låtit honom vara kvar. Men nu väljer de att agera:

– Den här händelsen berör också Carl Bildt. Carl Bildt har en slags ikonposition i det moderata partiet. Han är också ute och tassar på ett ämne som är relativt laddat och också att kritsera en annan partiföreträdare. Därför tror jag att det blir det här kraftfulla agerandet just nu.

Jenny Madestam tror att partiet och partiledningen inte har så mycket tålamod vad gäller riksdagsledamoten.

– Vi kunde se efter valet så blev han suppleant i de olika riksdagsutskotten som han sitter i. Han har inte en ordinarie plats och det är också ett tecken på att han har fått stiga ner i graderna i partiet. Det är en person som är i blåsväder som partiet vill minimera skadan av. 

Ulf Kristersson reagerade väldigt starkt på kritiken som Hanif Bali riktade mot Carl Bildt. Samtidigt så är Kristersson och Bildt vänner privat. Kan det ha någonting med dagens besked att göra?

– Jag tror att det mer handlar om att man från partiet vill visa att man inte tillåter sådana här smutskastningar. Det finns också ett kort tålamod för vad man accepterar från Hanif Balis sida i kombination med att man ser att man inte har något att förlora, säger hon.

Hur ser framtiden ut för Hanif Bali?

– Vi kommer få se mindre av honom, säger Jenny Madestam och fortsätter:

– Frågan är också hur länge han har tålamod med Moderaterna. Jag tror inte att han kommer lägga sig på sofflocket om det skulle vara så att han faktiskt själv skulle fjärma sig från Moderaterna. Han kan nog hitta en annan politisk hemvist.

Hanif Bali uppmanas lämna uppdrag för Moderaterna.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.