Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Macchiarini skild efter lögnerna om giftermålet

Följ senaste nytt i Expressen TV – vi sänder direkt mellan 07 och 23 varje vardag och mellan 11 och 20 på helger
Advokat Björn Hurtig är ombud för Paolo Macchiarini.
Foto: LARS SCHRÖDER/TT / TT NYHETSBYRÅN
Macchiarini för två veckor sedan efter att ha hörts i Solna tingsrätt.
Foto: LIS P MøLLER
Teckning från rättegången mot kirurgen Paolo Macchiarini i Solna tingsrätt. Mannen med hörlurar är Macchiarini, till vänster om honom advokat Björn Hurtig.
Foto: ANDERS HUMLEBO/TT / TT NYHETSBYRÅN

Paolo Macchiarini har blivit av med sin anställning som läkare och saknar inkomst från läkaryrket. Dessutom är han frånskild.

Det framgår när den åtalade kirurgens advokat Björn Hurtig redogör för klientens situation.

Vid måndagens rättegång hördes även änkan till en av Macchiarinis avlidna patienter, geologen Andemariam.

– Han var tveksam , men Macchiarini övertygade honom.

Åklagare yrkar på fem års fängelse för kirurgen när rättegången avslutades på måndagen. 

Då rättens ordförande frågar advokat Björn Hurtig om Paolo Macchiarinis personliga förhållanden berättar ombudet att klienten är frånskild.

Björn Hurtig säger också att Macchiarini har blivit av med sin anställning och saknar inkomster från sitt läkaryrke.

Paolo Macchiarini står åtalad, misstänkt för grov misshandel av tre patienter som dött efter stort lidande.

Advokatens besked är nyheter, eftersom det varit oklart om Macchiarini kunnat fortsätta som kirurg i andra länder.

Ingen inkomst 

När kirurgens ex-flickvän Benita Alexander gjorde dokumentären ”He lied about everything” (2018) om hur Macchiarini hade lovat henne ett drömbröllop med påven som vigselförrättare och höjdare som paren Obamas och Clintons som gäster var Macchiarini nämligen fortfarande gift med en annan kvinna.

Expressen frågar advokat Björn Hurtig om Macchiarini har inkomster från annat än läkarverksamhet.

– Han har ingen inkomst alls, som jag har förstått det, svarar Björn Hurtig.

Offrets änka hördes i rätten

På måndagen vittnade änkan Merhawit Baryamikael Tesfaslase.

Hon var gift med geologen Andemariam Teklesenbet Beyene, som dog 39 år ung i svåra plågor efter att Paolo Macchiarini opererat in en konstgjord luftstrupe i hans hals.

Sönerna var 3,5 år respektive knappt ett halvår gamla när Andemariam flög från Island, där han studerade geologi, till Karolinska för att få en konstgjord luftstrupe.

Merhawit Baryamikael Tesfaslase berättar att maken mådde bra innan han kom till Sverige.

– Sommaren innan han opererades på Karolinska var han på besök hos oss i Eritrea. Han åt med oss och kunde springa till bussen och sådant, säger hon.

”Sade att det var enda chansen”

Andemariam hade en luftrörstumör och han var den första människan som fick en syntetisk luftstrupe. Hustrun Merhawit bodde vid tiden för ingreppet i Eritrea och fick ingenting veta om operationen förrän den redan var klar.

När Andemariam ringde och berättade blev Merhawit orolig och frågade varför han gått med på någonting som aldrig tidigare testats på människor.

– Då sade Andemariam att Paolo Macchiarini sagt att det här var enda chansen om han ville se våra barn växa upp. Luftstrupen skulle fungera i minst tio år, fick min man veta, säger Merhawit och tolken översätter från tigrinja till svenska.

– Han var tveksam [till operationen, red. anm.], men Macchiarini övertygade honom.

Chefsåklagare Jim Westerberg frågar hur Andemariams tillstånd var efter operationen.

– Det blev bara värre och värre.

När Merhawit återsåg maken på Island mådde han ”väldigt, väldigt dåligt”.

– Han kräktes blod och fick upp all mat. Men han hade fortfarande hopp om att bli bra, minns hon.

Andemarim fick dock förklarat för sig att den nya luftstrupen inte hade fäst i kroppen, enligt hustrun.

– Han sade att det bästa hade varit om han inte hade genomgått någon operation.

Åklagaren frågar om Andemariam ångrade sig.

– Ja, han ångrade jättemycket, svarar Merhawit Baryamikael Tesfaslase, som i dag bor i Dalarna med sina barn.

Paolo Macchiarinis advokat Björn Hurtig har inga motfrågor.

En halvtimme efter det att förhöret påbörjats lämnar Andemariams änka Solna tingsrätt i tårar och avböjer alla intervjuer.

Åklagaren yrkar på fem års fängelse

Åklagarna Jim Westerberg och Karin Lundström Kron yrkar på att det sammanlagda straffvärdet för gärningarna överstiger fem år: Tre år för gärningarna mot Yesim Cetir och 2–2,5 års fängelse för övriga [operationerna av Andemariam Teklesenbet Beyene och Christopher Lyles, reds anm].

– Vi menar att det finns flera omständigheter som talar för att det finns anledning att se mycket tufft på det här. Patienterna har befunnit sig i en extremt utsatt situation där de ska kunna känna sig trygga och behandlas enligt vetenskap och beprövad erfarenhet. Ingreppen har inneburit ett oerhört lidande för patienterna, inte minst för Yesim Cetir, säger Jim Westerberg.

Macchiarini har hävdat och fortsätter hävda att han handlat enligt god läkared och att överordnade bar ansvar för de medicinska beslut som fattades.

Dom meddelas 16 juni.


TV: Macchiarini ser sammanbiten ut

Expressens reporter Elin Jönsson var på plats vid första rättegångsdagen i april.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.