”Adam Reuterskiölds (M) dagar som ordförande i Ekerös kommunstyrelse är räknade.”
Så gick det att läsa i Mitti Mälarö förra sommaren, där det framgick att Reuterskiöld inte längre skulle stå till förfogande utan i stället satsade på riksdagen.
Men trots att det är val i höst har Reuterskiöld suttit kvar och ”vägrar att avgå”, som Dagens opinion rapporterade tidigare på fredagen. Därmed har efterföljaren Johan Elfver, i dag kommunens press- och näringlivschef och förstanamn på valsedeln, inte kunnat tillträda.
När Expressen når Kjell Jansson, Moderaternas länsförbunds ordförande, på fredagseftermiddagen säger han att schismen har lösts.
– Ekerö är helt överens och de kommer den 26 april att välja Johan Elfver till kommunstyrelsens ordförande och Adam Reuterskiöld lämnar samtidigt. De växlar alltså den 26 april. De är helt överens och allt har skett enligt de ordningar vi har i Moderaterna. Det enda man har pratat om är just vilken tidpunkt. Det är utagerat allting.
Men Adam Reuterskiöld har suttit kvar länge?
– Han har egentligen mandat att sitta till efter valet. Men vi har infört traditionen att vi växlar lite innan för att en ny tillträdare ska ha chans att bygga sitt lag inför valet.
Hinner han det nu då?
– Det hinner han absolut. Det är full enighet.
M: Inga ”hard feelings”
Men det finns väl en kutym i att lämna i god tid?
– Det finns de som lämnar efter valet med fast de är överens. Då har man gjort på ett annat sätt där de går parallellt och jobbar ihop. Det är lite olika modeller.
Inga ”hard feelings”?
– Nej, tvärtom.
Som Expressen tidigare rapporterat har en hätsk strid rasat inom Moderaterna i Lidingö den senaste tiden. Konflikten kan sammanfattas som en falangkamp och en strid om om posten som kommunstyrelsens ordförande, mellan å ena sidan kommunalrådet Daniel Källenfors och å andra sidan utmanaren Filip Svanberg som anklagats för att splittra partiet.
– Såren måste läka. Jag hoppas att det ska gå bra och att man kan börja jobba tillsammans för att vinna valet . Det är vår uppgift att vinna val och speciellt Lidingö är en viktig kommun för Moderaterna, konstaterar Kjell Jansson.
Expressen har sökt Adam Reuterskiöld.