Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Luddigt värre – men aspen är oskyldig

Se bilderna från 2019 – när aspsnön vräckte ner.
Didrik Vanhoenacker, jourhavande biolog vid Naturhistoriska riksmuseet.
Foto: Annica Roos
Dessa bilder, på sälgludd, togs vid Gärdet i Stockholm under måndagen.
Foto: Läsarbild / Läsarbild
Dessa bilder togs vid Gärdet i Stockholm under måndagen.
Foto: Läsarbild / Läsarbild

För två år sedan täckte ett vitt täcke med aspfrön stora delar av Sverige. 

Nu har ”sommarsnö” på nytt börjat dyka upp – men aspen tycks vara oskyldig. 

– Det är nog sälg. Sälgen släppte sina frön precis nu, säger Didrik Vanhoenacker, jourhavande biolog vid Naturhistoriska riksmuseet. 

Som en följd av rekordvärmen sommaren 2018 lade sig ett vitt täcke med aspludd över stora delar av Sverige året därpå. 

Luddåret 2019: ”Man gick runt i en snöglob”

– Det var ett exceptionellt år. Man gick runt i en snöglob. Liksom maskrosfrön sprids med en liten fallskärm så har träden också vindspridda frön. Så i luddet sitter fröna. Varje frö har lite hår på sig som gör att det kan blåsa i väg med vinden och gro till ett nytt träd, säger jourhavande biolog Didrik Vanhoenacker

Nu kommer på nytt rapporter om ludd – fast den här gången är Hälsinglands landskapsträd, sälg, huvudmisstänkt. 

Bilden på det misstänkta sälgluddet togs vid Gärdet i Stockholm under måndagen.
Foto: Läsarbild / Läsarbild

På bilder som togs vid Gärdet i Stockholm under måndagen syns luddet ligga som en tjock dimma. 

– Där jag bor i Solna så har sälgen den senaste veckan släppt sina frön, och de är också luddiga. De brukar ge ifrån sig ungefär lika mycket varje år men jag har tänkt att det kanske är lite mer i år, säger Didrik Vanhoenacker. 

Tuffare för pollenallergiker vartannat år

Han tror att aspluddsinvasionen för två år sedan har gjort att människor är mer uppmärksamma när ludd börjar dyka upp. 

– Jag kan tänka mig att folk är mer observanta eftersom man lade märke till det för två år sedan och fick det på radarn. Men många träd, till exempel björk, har också en tvåårscykel. Har de gjort många frön och pollen ett år så brukar det bli mindre nästa år. Så det brukar bli en hårdare pollensäsong vartannat år, men det påverkas också vad det är för väder, säger Didrik Vanhoenacker. 


Följ senaste nytt i Expressen TV – vi sänder direkt mellan 07 och 23 varje vardag och mellan 11 och 20 på helger.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.