Larmet om skottlossningen i Jordbro, Haninge kommun, kom vid 15.02 på fredagen.
– Eftersom det är flera personer som hört smällar som uppfattas som skottlossning tar vi det på största allvar, och har skickat mycket bilar dit. Vi pratar med inringare och andra som har rört sig i området, sa Eva Nilsson, presstalesperson vid polisen, inledningsvis.
Mamman: ”Jag åkte dit direkt för att hämta mina barn”
Skjutningen ägde rum utanför en förskola där barnen befann sig ute på gården och lekte. En mamma berättar om hur personal på förskolan kontaktade henne när hon befann sig på jobbet och berättade vad som hänt.
– De berättade att det varit en skjutning i närheten av förskolan, jag åkte dit direkt för att hämta mina barn.
Barnen hörde smällarna från skjutvapnet och en flyende person hoppade över förskolan grindstolpar.
– Personalen fick panik och samlade in alla barnen och tog in dem. Det är fruktansvärt att barnen ska behöva vara med om något sådant här.
”Folk kan inte få tillåtas skjuta mot människor mitt på dagen utanför en förskola”
Mamman kom att tänka på den 12-åriga flicka som sköts ihjäl när hon var ute och promenerade med sin hund i Botkyrka söndagen den 2 augusti.
– Det måste till en förändring. Folk kan inte få tillåtas skjuta mot människor mitt på dagen utanför en förskola, säger mamman.
Ingen person skadades. Men i området fanns två parkerade bilar med vad som tros vara skottskador.
Platsen spärrades av och undersöktes av polisens tekniker. En bil togs i beslag.
”Vapensökhund har biträtt teknikerna och viss spårsäkring har gjorts som tyder på att det varit skottlossning på platsen”, skriver polisen på sin hemsida.
Händelsen rubriceras som grovt vapenbrott. Ingen är gripen.