Det var tidigt på onsdagsmorgonen som polisen larmades till bostaden i Tranås. En man hade där fått skador och en kvinna är misstänkt för att ha tillfogat dem.
– Någon typ av vasst föremål kan ha varit inblandat, men det säger jag på grund av skadorna. Vi har inte hittat något föremål som kan h använts, säger Thomas Agnevik.
Kvinnan är skäligen misstänkt för försök till mord och kommer att förhöras under dagen. Mannen uppges vara i så svårt skick att han i nuläget inte kan förhöras. Det ska enligt uppgift också funnits andra personer i närheten som kan ha sett vad som hänt.
Den skadade mannen är för polisen okänd.
– Vi vet inte vem det är. Vi har inte anträffat någon ID-handling, säger Thomas Agnevik.
Varken mannen eller kvinnan bor enligt polisen i bostaden. Hur de känner varandra, eller varför de var i lägenheten, är inledningsvis okänt.