Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Kvinna anhållen för knivmordet i Örebro

Vi bevakar de största händelserna och sänder live varje dag.

På fredagen anhölls en 34-årig kvinna på sannolika skäl misstänkt för knivmordet i Örebro i går kväll.

En 64-årig man hittades svårt skadad utanför en bostad i området Brickebacken.

Han avled senare på Universitetssjukhuset i Örebro.

– Den misstänkte har varit anhållen i sin frånvaro och plockades in vid lunchtid, säger Jörgen Westlin på Örebropolisen.

Enligt polisen är den anhållne bekant med offret.

– I nuläget är det den här personen som misstankarna riktas mot, säger Jörgen Westlin.

Personen greps utomhus och var sedan tidigare under dagen anhållen i sin frånvaro.

– Nu håller vi på med förhör och sedan kommer åklagare ta beslut om mannen ska anhållas, säger Jörgen Westlin.

Många vittnesuppgifter

Larmet om att en person hittats knivhuggen inkom till polisen 21.06. Den 64-årige mannen fördes senare till Universitetssjukhuset där han avled av sina skador.

– Vi har inlett en förundersökning om mord alternativt dråp, säger Jan Materne vakthavande befäl vid Örebropolisen.

Det fanns många personer i anslutning till platsen.

– Vittnesmålen gör väl att bilden klarnar allt mer och detta,  tillsammans med den tekniska undersökningen, gör att vi förhoppningsvis  kan få fram vad som inträffat, säger Jörgen Westlin,  kommunikationsstrateg vid Örebropolisen.
I övrigt är polisen förtegen om händelsen.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.