Prins Carl Philip och prinsessan Sofia nåddes just av ett glädjebesked.
Bara månader innan paret ska få sitt andra barn har Stockholms stad godkänt deras renovering av Villa Solbacken.
– Det har fattats beslut om ett interimistiskt slutbesked. Det innebär att byggnaden går att ta i bruk och att de får flytta in, säger Peter Hedlöf, handläggare på stadsbyggnadskontoret i Stockholms stad.
Expressen kan avslöja att det är Louise ”Lussan” Gottlieb som inrett huset. Hon är en av prinsessan Madeleines allra bästa vänner och har under hösten och tidiga våren hjälpt Sofia och Carl Philip med deras viktiga projekt.

Redan i början av projektet fattade paret beslut om att ”Lussan” skulle få uppdraget som inredningsarkitekt. Hon driver inredningsfirman Gottlieb Design och har tidigare hjälpt till exempel kronprinsessan Victoria och prins Daniel att inreda ute på Haga slott.
Expressen har varit i kontakt med Louise "Lussan" Gottlieb som i ett sms hälsar att hon inte har några kommentarer
Carl Philip och Sofia har fyra sovrum
Det är ett imponerande hus som Carl Philip och Sofia nu har att flytta in i ute på Djurgården i Stockholm.
På entréplan finns, erfar Expressen, ett kök med anslutande matsal, två salonger, wc och ett kontor med förvaring för kläder. Här kan prinsparet ta emot gäster – dels privata sådana, dels officiella gäster som de tar emot i sina uppdrag som prins eller prinsessa.
På övervåningen finns den mer privata delen av bostaden. Här stoltserar prinsparet med hela fyra sovrum – tre mindre och ett ”master bedroom”. Det större sovrummet har ett eget badrum och en tillhörande walk in closet.
Till de tre mindre sovrummen finns ett barnbadrum som är specialanpassat för allra yngsta – och kortaste – medlemmarna av prinsfamiljen. Carl Philip och Sofia har just nu en son, prins Alexander, och ytterligare ett barn på väg i september.

På övervåningen finns också ett privat vardagsrum.
Längst ner i huset, i källaren, finns nödvändigheter som förråd, fläktrum, tvättstuga, dusch och toalett.
Hantverkare fixar det sista
Godkännandet att få flytta in är dock villkorat. Det finns vissa kontroller som av olika skäl inte gått att göra och vissa anmärkningar. De bedöms inte som särskilt stora och familjen får därför flytta in ända.
Så sent som i onsdags eftermiddag var ett fåtal hantverkare på plats vid villan och pillade på det sista inuti huset.
– Men i huvudsak fungerar bostaden som bostad, säger Peter Hedlöf, ansvarig handläggare hos kommunen.
Senast sista juni ska anmärkningar ha åtgärdats och kontroller som inte gjorts ha utförts.
Planen: Flytta in innan nästa barn kommer

I skrivande stund bor Carl Philip, Sofia och Alexander ute på Drottningholms slott, där även kungaparet har sin bostad, enligt hovet.
– Det är en flytt som kommer att ske successivt, säger Margareta Thorgren, informationschef vid hovet, och fortsätter:
– Som planen är nu kommer allt att vara klart innan sommaren och innan prinsessan Sofias nedkomst i september.