Drygt 100 gäster uppvaktade prins Alexander när han döptes i Drottningholms slottskyrka i september i år.
Nu har prins Carl Philip och prinsessan Sofia börjat skicka ut tackhälsningar till gästerna som kom för att förgylla deras – och sonen Alexanders – dag.
Talman Urban Ahlin är en av de som fått ett tackkort.
"Bästa talman", står handskrivet på kortet som skrivits under av Carl Philip och Sofia själva.
Hälsningen som alla gäster på dopet fått lyder:
"För all den vänlighet och omtanke som har visats oss i samband med vår son, prins Alexanders, födelse vill vi tacka varmt och innerligt."
LÄS MER: Officiella bilderna från Alexanders dop

Marlena från Polen fick ett tack
Till tackkortet har gästerna också fått en bild på prins Alexander. Bilden – som aldrig tidigare publicerats – prins Alexander som ligger i famnen på sin mamma, prinsessan Sofia.
Men det är inte bara hedersgästerna på dopet som fått en tackhälsning. Det har även personer ur allmänheten fått.

LÄS MER: Prinsparets fina ord till Sofias syster
Bloggaren Marlena från Polen, som driver bloggen "Swedish Princesses", skickade gratulationer till prinsfamiljen i samband med dopet.
I går landade ett personligt tackkort i hennes brevlåda – med ytterligare en nytagen bild på prins Alexander. På bilden ligger den lille prinsen klarvaken i sin dopvagga och tittar in i kameran.
"I går fick jag mitt vackra kort, direkt från det svenska kungahuset", skriver hon i sin blogg.

Margareta Thorgren: "Vi försöker tacka"
Att även personer ur allmänheten får tack och hälsningar från de svenska kungligheterna är inget ovanligt.
– Vi försöker att, i möjligaste mån, tacka för hälsningar. Hälsningar från allmänheten kommer ofta via brev och via mejl och då försöker vi att svara alla, säger hovets informationschef Margareta Thorgren.
Prins Alexander föddes den 19 april i år och döptes den 9 september.