Efter larm om grov vanvård av den kända elefenten Sambo i Kambodjas huvudstad Phnom Penh har nu Dan Köhl anlänt för att försöka rädda elefanten.
- Många svenska turister som besöker ett stort tempel betalar för att få rida på den stackars elefanten. Men Sambo lider fruktansvärt - båda framfötterna är svullna som ballonger och hon har ett stort hål i ena framfoten. Trots det tvingar ägaren Sambo att bära turister på asfaltväg nio timmar varje dag, säger Dan Köhl.
Ett rehabiliteringscenter för elefanter i Kambodja är berett att ge Sambo vård - men ägaren vägrar lämna ifrån sig elefanten.
- Inkomsterna till ägarens familj äventyras, men han har fyra bilar så han är ingen fattiglapp. Sambo måste få vård och vila annars går hon under, säger Dan Köhl som är gråtfärdig sedan han undersökt Sambas sargade kropp.