Det hade redan skett två skottlossningar i Stockholm på söndagskvällen. När Rozh Shamal var ute och rastade sin hund blev han offer för en tredje.
I ett tätbebyggt område i Blackeberg, bara några meter från porten till lägenhetshuset där han bodde, blev den 23-årige rapparen skjuten till döds med flera skott. Klockan var då strax innan 23 på kvällen.
Ett vittne säger att han hörde de första skotten och sedan såg resten av förloppet.
– Jag ser när han skjuter de sista skotten. Det kommer eld från pistolen. Sedan försvinner han från mitt synfält, säger vittnet och berättar vidare:
– Killen som blev skjuten skrek: ”Nej, nej, nej” när han träffades av skotten. Han skrek för sitt liv.
Kamphund blev skjuten
– Jag har inte kunnat sova på flera nätter. Bilden av mördaren snurrar runt i min skalle. Som står där: Pang, pang, pang. Och den mördade killens skrik har fastnat i huvudet.
Förutom Rozh Shamal blev även hans hund skjuten vid händelsen. Den skottskadade hunden bars upp till bostaden och togs sedan om hand av djurambulans som ryckte ut till platsen. Det är oklart om hunden överlevde.

Hunden i fråga är en kamphund. Efter flera incidenter fattade polisen i början av förra året beslut om att den endast får vistas ute med munkorg.
Häktningsbeslut väntar
I Rozh Shamals senaste musikvideo syns hunden vid ett flertal tillfällen. I en scen gör han utfall mot kameran med munkorg. I en annan sekvens låter Rozh en pistol vila på hundens rygg.
En man i 25-årsåldern sitter anhållen som skäligen misstänkt för mordet på Rozh Shamal. På torsdagen måste åklagaren fatta beslut om huruvida hon ska begära mannen, som har kopplingar till det kriminella nätverket ”Dödspatrullen” häktad eller om han ska försättas på fri fot.





Premium
Premium
Premium