Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ledaren för pedofilringen döms – får 10 års fängelse

Nu döms den utpekade ledaren för pedofilringen till 10,5 års fängelse för grova sexbrott mot barn. En pappa döms samtidigt till 11,5 års fängelse för grova våldtäkter mot sitt eget barn
Bilder från polisen.
Foto: Polisen
Bilder från polisen.
Bilder från polisen.
Eskilstunamannen.
Stockholmspappan.
1 / 7

Pedofilringens inre liv avslöjades av en polisagent som infiltrerade Darknet och kom i kontakt med barnvåldtäktsmännen.

Nu döms den utpekade ledaren för pedofilringen till 10,5 års fängelse för grova sexbrott mot barn och en pappa döms samtidigt till 11,5 års fängelse för grova våldtäkter mot sitt eget barn.

Två grova barnvåldtäkter begick de två dömda tillsammans.

Totalt har fem män nu dömts till 44 års fängelse efter polisinfiltrationen.

I flera år misstänkte polisen att mannen från Eskilstuna spelade en central roll bland pedofiler på Darknet.

Han hade avtjänat ett treårigt fängelsestraff för grovt barnpornografibrott men när polisen vid flera tillfällen ingrep på nytt mot honom avslöjades inga bevis som bekräftade misstankarna.

När han kom hem från en resa till Thailand hittades kondomer, potensmedel och en krypterad dator i hans packning. Han fick dock släppas och krypteringen av hårddisken gick inte att knäcka.

Polisen chattade med pedofiler

Polis och åklagare tog därefter beslut om att infiltrera Darknet. En polisagent fick uppdraget att chatta med svenska pedofiler och det gjorde att Eskilstunamannen till slut kunde avslöjas.

Infiltrationen resulterade också i att en pappa från Stockholm kunde gripas efter att han bjudit in polisagenten till en sexträff med hans barn.

Stockholmspappan och Eskilstunamannen har varit åtalade för att tillsammans ha utsatt barnet för flera grova barnvåldtäkter. De har också anklagats för att ha utsatt en femåring för grovt sexuellt övergrepp.

Polisutredningen har avslöjat hur de tagit med barnen på djurparker och till simhallar och utsatt barnen för övergrepp på hotell.

En del av bevisen mot männen har varit deras egna ord i Darknetchattar med polisagenten.

Eskilstunamannen, som själv inte har några barn, har nekat till brott under rättegången och hävdat att han varit utsatt för en brottsprovokation från polisen.

Stockholmspappan har erkänt en barnvåldtäkt men nekat till resten av anklagelserna.

Ska ha spridit våldtäktsfilm på ettåring

I rättegången krävde åklagarna Emelie Källfelt och Paulina Brandberg från Riksenheten mot grov och organiserad brottslighet långa fängelsestraff för de två åtalade pedofilerna.

Stockholmspappan skulle få maxstraffet 14 års fängelse, enligt åklagarna.

Han döms nu till 11,5 års fängelse för tio grova våldtäkter mot barn och fem grova sexuella övergrepp mot barn.

För Eskilstunamannen krävdes tolv års fängelse och han döms nu till 10,5 års fängelse för grova sexbrott. 

Det handlar om två grova barnvåldtäkter som han begått tillsammans med Stockholmspappan, ett grovt sexuellt övergrepp och grovt barnpornografibrott.

Offren var fem och sex år gamla

Om en av de grova barnvåldtäkterna skriver Eskilstuna tingsrätt:

”Det varit ett utdraget förlopp med flera allvarliga sexuella moment av särskilt kränkande art. Med hänsyn till de sexuella handlingarnas karaktär och målsägandens låga ålder ska brottet bedömas som grovt.”

De två barnen som han utsatt var fem respektive sex år gamla vid brotten.

– Tingsrätten har bedömt att den bevisning åklagarna presenterat varit omfattande, och att den entydigt visat att barnen varit utsatta för allvarliga övergrepp under lång tid, säger rättens ordförande, rådmannen Immanuel Winbergh. 

Eskilstunamannen pekades ut av åklagarna som drivande inom pedofilringen på Darknet och enbart för det grova barnpornografibrottet ville åklagarna att han skulle straffas med fem års fängelse.

Straffas extra hårt på grund av återfall

Det handlade bland annat om spridning av en våldtäktsfilm på en ettåring.

Enligt domen har Eskilstunamannen ”bland annat begått allvarliga övergrepp mot två unga pojkar och innehaft en synnerligen stor mängd övergreppsmaterial, som han i stor omfattning även spridit”.

En del av brotten som han nu döms för begicks under tiden han var villkorligt frigiven från det tidigare straffet.

”Det finns skäl för att skärpa straffet på grund av återfall”, skriver tingsrätten i domen.

Pedofilringens straff: 44 års fängelse

Efter att ha följt Eskilstunamannen på Darknet avslöjades flera andra pedofiler som dömts i andra rättegångar.

• I Sundsvall har en man dömts till tolv års fängelse för bland annat 25 grova barnvåldtäkter som han också filmat och fotograferat.

• I Örebro har en man dömts till sju års fängelse för grova sexövergrepp och grov barnvåldtäkt som han också dokumenterade med en kamera.

• I Skaraborg har en man dömts till tre års fängelse för grovt sexuellt övergrepp mot en flicka och för att ha producerat filmer med henne och spridit barnpornografin i pedofilringen.

Sammanlagt har fem män i pedofilringen därmed dömts till 44 års fängelse efter polisinfiltrationen.

Mer om pedofilringen

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.