Ryssland lovar återigen vapenvila
Ryssland meddelar att man kommer att genomföra ett ”humanitärt eldupphör” under onsdagsmorgonen, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Vapenvila ska inledas med start klockan 9 onsdag morgon, lokal tid.
Ryssland säger att man då kommer upprätta humanitära korridorer för att ukrainare ska kunna fly städerna Kiev, Cherniv, Sumy, Charkiv och Mariupol.
Under tidigare utlovade vapenvilor har Ryssland anklagats för att ha attackerat och dödat civila som försökt fly.
https://twitter.com/AFP/status/1501274154116558855Polen skickar stridsflygplan till Ukraina
Under tisdagen meddelar Polens regering att presidenten i samråd med regeringen har beslutat att de kan sända alla sina MIG-29-plan till flygbasen Ramstein i Tyskland. Under förutsättning att USA skickar begagnade stridsflyg med samma operativa kapacitet till Polen.
Bytet är ett första steg för att förse Ukraina med de begagnade ryska stridsflygen. Enligt Janes World har Polen 21 stycken ensitsiga MIG-29 och 6 stycken tvåsitsiga.
Polen uppmanar samtliga Nato-länder att agera på samma sätt.
Ryssland har tidigare varnat för att de kommer att se länder som upplåter sina flygfält åt stridsflyg som används av Ukraina, kommer att ses som fientliga parter.
Pentagon: 2 000 - 4 000 ryska soldater döda i kriget
Det är fortsatt oklart hur många ryska soldater som har dött under invasionen av Ukraina.
För fem dagar sedan uppgav ryska regeringshögkvarteret Kreml att Ryssland förlorat omkring 500 soldater under invasionen. Ukraina har uppgivit att omkring 12 000 ryska soldater har dött.
Under tisdagskvällen har det amerikanska försvarshögkvarteret Pentagon för första gången släppt en uppskattning över antalet döda ryska soldater, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Med siffran 2 000 till 4 000 hamnar de amerikanska uppskattningarna något närmare de ryska.
Mariupol är en ”humanitär katastrof”
Ukrainas vice premiärminister Iryna Vereshchuk säger under tisdagen att försök att evakuera civila från staden Mariupol har misslyckats.
Hon beskriver den nuvarande situationen som ”katastrofal”, enligt BBC.
Mariupol är en viktig hamnstad i sydöstra Ukraina som normalt har runt 450 000 invånare.
Zelenskyj villig att diskutera framtiden för Donbass och Krim
Ett av Rysslands krav för att avsluta kriget är att Ukraina erkänner Krimhalvön som ryskt och de två utbrytarstaterna i Donbasss-regionen som självständiga.
I en intervju med nyhetskanalen ABC säger Ukrainas president Zelenskyj att han är villig att diskutera framtiden för Krimhalvön och för de två ryska utbrytarstäderna Donetsk och Luhansk.
– Jag är redo för dialog, men vi är inte redo att kapitulera, säger presidenten i intervjun och fortsätter:
– Vi kan diskutera och hitta en kompromiss för hur de här områdena kommer att leva i framtiden.
https://datawrapper.dwcdn.net/LYRTQ/1/Läget i 10 ukrainska städer 8/3
Sumy
Under natten mot tisdagen genomförde rysk militär flera attacker mot staden Sumy i de nordöstra delarna av landet. Enligt flera nyhetsmedier har tio personer dödats, däribland barn, under nattens räd.
På tisdagsmorgonen öppnade humanitära korridorer från staden och denna gång godkändes planen av de ukrainska myndigheterna som tidigare sagt nej då gröna korridorerna inte varit säkra.
Odessa
Den strategiskt viktiga hamnstaden Odessa i södra Ukraina besköts under natten rapporterar BBC. De tre till fyra smällar som under natten hördes över staden var det Ukrainska luftvärnet som sköt ner ryska robotar tänkta att träffa staden. Ukrainas president Volodymir Zelenskyj uppgav under söndagen att Ryssland gör sig redo för att bomba den viktiga hamnstaden Odessa.
Mykolajiv
Sedan i måndags har hårda strider har pågått i staden Mykolajiv, i södra Ukraina mellan Mariupol och Odessa. Ryssarna intog staden, men lyckades inte behålla kontrollen över den. Ukraina meddelade på måndagseftermiddagen att de tagit tillbaka stadens flygplats.
Charkiv
Ukrainas näst största stad som ligger i de nordöstra delarna av landet. Under helgen ska ryska styrkor skjutit raketer mot ett fysikinstitut, där kärnämnen och en reaktor finns. Ett tv-torn har också attackerats. Under natten mot tisdag har attackerna fortsatt och flera civila rapporteras döda. Även en atomforskningsanläggning skadades. IAEA gör bedömningen att skadorna inte borde leda till några konsekvenser för strålningen.
Kiev
Huvudstaden Kiev är fortsatt hårt pressat av de ryska militära framryckningarna. Under måndagen utkämpades hårda strider i fyra förorter till huvudstaden: Bucha, Hostomel, Vorzel och i Irpin. Under tisdagsmorgonen kommer rapporter om att tusentals ukrainare flyr Iprin.
Dessa städer kontrolleras av Ryssland:
Cherson, Melitopol, Berdyansk, Donetsk och Luhansk