Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Kriget i Ukraina: Detta har hänt 28 mars

Flera explosioner i Kiev under natten – Expressens Kassem Hamadé på plats i den ukrainska huvudstaden.

Flera explosioner i staden Lutsk i nordvästra Ukraina

Zelenskyj öppnar för Donbass-kompromiss och ser med tillförsikt på de kommande förhandlingarna

Ukrainas motoffensiv ger resultat

Nya fredsförhandlingar startar i dag, måndag

Ryssland dras även fortsatt med logistikproblem, menar det brittiska försvarsdepartementet

Flera explosioner i nordvästra staden Lutsk

Under natten och måndagsmorgonen har flera ryska robotar exploderat i staden Lutsk, i nordvästra Ukraina, inte långt ifrån staden Lviv. 

Bland annat ska en oljedepå ha träffats. 

Zelenskyj öppnar för Donbass-kompromiss

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj intervjuads under söndagen av ryska journalister från de oberoende ryska medierna Meduza, Dozhd, Novaya Gazeta och Kommersant. I intervjun återupprepar Zelenskyj att han är beredd på att kompromissa med Ryssland om framtiden för Donbass-regionen och Krim-halvön.

Under måndagen möts representanter från Ukraina och Ryssland för nya samtal i Turkiet.

I det tal som Zelenskyj publicerade under natten mot måndagen uttryckte han hopp inför förhandlingarna.

– En ny förhandlingsrunda väntar, eftersom vi söker efter fred. Verkligen, utan dröjsmål. Som jag fick veta finns det en möjlighet och ett behov av ett möte i Turkiet. Det här är inte dåligt, låt oss utvärdera efter, sade han. 

Presidenten beskrev även att han hade en hektisk diplomatisk vecka framför sig. 

– Vårt mål är uppenbart – fred och återställandet av ett normalt liv i vårt hemland så snart som möjligt. 

Ryska trupper drar sig tillbaka från Kiev

Den senaste underrättelserapporten från Ukrainas militär påstår att Ryssland drar sig tillbaka från områdena runtom huvudstaden Kiev efter att ha utstått stora förluster. Enligt militären har det ryska tillbakadragandet tydligt minskat intensiteten i den ryska offensiven, även om utvalda städer fortsatt är under hårt tryck. Däribland Mariupol, Charkiv och Mykolajiv. 

Storbritannien: Fortsatta logistikproblem för Ryssland

Ryska styrkor lider fortsatt av logistiska problem inne i Ukraina. Problem som har ökat ytterligare på grund av svårigheter med att hålla takten i offensiven, låg moral bland den ryska militären samt starkt ukrainskt motstånd. Det uppger det brittiska försvarsdepartementet i en ny underrättelserapport. Samtidigt fortsätter ryska styrkor att rycka allt längre in i den belägrade hamnstaden Mariupol.

”Ryssland har vunnit mest mark i söder i närheten av Mariupol där hårda strider fortsätt rasar när Ryssland försöker erövra hamnstaden”, skriver de i rapporten.

Fredsförhandlingar börjar på måndagen

Under måndagen kommer Ryssland och Ukraina påbörja fredsförhandlingar i Turkiet som väntas pågå fram till onsdag, rapporterar Sky News.

Det har tidigare rapporterats om Rysslands krav för att avbryta vad man kallar en ”militär specialinsats”:

• Att Ukraina lägger ner sina vapen

• Att Ukraina ändrar i sin konstitution så att de förblir neutrala och inte går med i Nato

• Att Ukraina erkänner Krimhalvön som ryskt

• Att Ukraina erkänner utbrytarregionerna Luhansk och Donetsk som fria stater.

Ryssland har även tryckt på för att Ukraina ska ”avnazifiera” landet. Totalt ska den ryske presidenten ha sju krav, enligt Turkiets president, Recep Tayyip Erdogan. 

Här avlossar ryska soldater automateld

F.d. överstelöjtnant Jörgen Elfving: ”De vill stoppa protester”

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.