Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Kravet på Ulf Kristersson: Kör över SD och ta med L

Ulf Kristersson
Foto: FREDRIK SANDBERG/TT

PremiumLiberalernas högsta ledning är fast beslutna om att föra partiet in i en ny M-ledd regering, och även Ulf Kristersson uppges vilja ha med L i regeringen. Det uppger källor med insyn för Expressen. 

Men det är alltjämt en öppen fråga om SD kan acceptera det.

För Ulf Kristersson blir detta en avgörande prövning av hans förmåga att tygla SD, säger förläggaren och statsvetaren Andreas Johansson Heinö.

– Lyckas han inte få med L i regeringen blir det en svag start för Ulf Kristersson.


Se till att du har Expressens app nedladdad för att få viktiga nyheter och uppdateringar efter valet.

LÄS PREMIUM GRATIS I EN VECKA

Få tillgång till hela Expressens digitala värld.

Allt detta ingår:

  • Alla artiklar på Expressen.se och i Expressen–appen
  • E-tidningen – upptäck dagens Expressen och utvalda magasin
  • Dela din prenumeration med upp till 3 personer
  • Ingen bindningstid – säg upp när du vill
Alla läsare kan använda den fria provperioden en gång. Därefter är priset 89 kr/mån. Tillsvidareprenumeration. Ingen bindningstid – säg upp när du vill.

Genom att klicka på “STARTA PREMIUM” godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicyn. Av tekniska skäl kan ett belopp på 1 kr komma att reserveras på ditt konto, men betalas tillbaka inom kort.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.

Kvinnorna runt Russell Brand varnade – långt innan anklagelserna

Katy Perry: Jag fick reda på sanningen

Premium

Jag såg hur min dotter tassade på tå för sin man

”Lotta” berättar om svärsonen som förstörde semestern

Premium

Kriget i Ukraina 21 september

Isinbajeva har lämnat Ryssland: ”Jag är en fridfull person”

Premium