Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Sofia, 51, vill få stopp på renoveringshetsen

Sofia Meurk.
Foto: Privat
– Om något har hållit i femtio år så håller det säkert i femtio år till om man renoverar det på ett bra sätt – eller i alla fall trettio år, säger Sofia.
Foto: Shutterstock

Sofia Meurk, 51, vill inte att du slänger ut ditt fullt fungerande kök.

Genom att renovera den gamla interiören i stället för att byta till nytt minskar resursslöseriet, menar hon:

– Man river nästan alltid ut onödigt mycket.

Sofia Meurk, har startat företaget Omreda för att ge råd när fastighetsägare ska renovera sina bostäder.

Hon inventerar byggnaden och identifierar vad som behöver bytas ut – och vad som kan sparas.

– Då slipper man klimatpåverkan i form av transporter och produktion. Man ska inte resursslösa helt enkelt, säger hon.

Många saker byts nämligen ut trots att det hade räckt med en enkel renovering – något som inte bara belastar klimatet utan också kan innebära en förlust av kulturvärden.

– Om något har hållit i femtio år så håller det säkert i femtio år till om man renoverar det på ett bra sätt – eller i alla fall trettio år. 


LÄS MER: Skynda fynda – Ikeas populära produkter som går ur sortimentet 


Köket slängs ofta i onödan

Något som ofta slängs till förmån för nytt är snickerier: fasta garderober, fönster, golv och köksstommar med luckor och lådor.

– Fastighetsägarna matas med mycket information av leverantörer som hävdar att köksluckorna som de vill sälja är hållbara – men oftast är det mycket mer hållbart att renovera de befintliga.

– Lägenheterna från sextiotalet har ofta otroligt bra planlösningar och klädkammare bland annat.


LÄS MER: Mystiska sagohuset har övergetts: Nu kan det bli ditt!


Hon förespråkar att man i stället för att köpa varor ska börja köpa tjänster – någon som kan renovera till exempel.

– Man höjer det långsiktiga värdet på sitt hus, det renoveras så mycket i dag att det är färre och färre som har kvar det som kan anses vara tidstypiskt från byggtiden och ursprungliga kvaliteter.  

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.