Staden Verhojansk i östra Sibirien slog på lördagen nytt värmerekord. I staden, som är känd för sina extremt kalla vintrar, uppmättes 38,0 grader, den högsta temperaturen sedan mätningar inleddes 1885.
På söndagen fortsatte värmeböljan och en temperatur på 35,2 grader uppmättes.
På många platser norr om polcirkeln noteras temperaturer som är 20-25 grader högre än normalt för årstiden. Till exempel staden Chatanga som vanligen har nollgradigt så här års, men nådde 25 grader i slutet av maj. Det tidigare rekordet var 12 grader.
– Det är otvivelaktigt ett alarmerande tecken. Också vintern och våren hade upprepade perioder med temperaturer över genomsnittet, säger klimatforskaren Freja Vamborg på EU:s klimatorgan C3S till Guardian.
”Hetaste vintern i Sibirien”
Marina Makarova, chefsmeteorolog på den ryska vädertjänsten Rosgidromet, säger till tidningen:
– Den här vintern var den hetaste i Sibirien sedan mätningar började för 130 år sedan. Medeltemperaturen var upp till sex grader högre än normalt.
Arktis värms upp mer än dubbelt så snabbt som resten av jorden, enligt Washington post.
Samtidigt ser världen ut att sätta nytt värmerekord i år. Enligt forskare är det upp till 75 procents chans att 2020 slår rekordet som sattes för fyra år sedan, skriver Guardian.