Enligt forskare som studerat sambandet mellan miljö och hälsa, kan nästa viruspandemi komma från Amazonas.
Anledningen till detta är att det finns mängder med djur och arter i regnskogen som bär på olika virus.
När skogen sedan skövlas kommer dessa djur i kontakt med människor och våra husdjur, något som i sin tur ökar risken för att fler smittsamma sjukdomar kan uppstå, rapporterar Vetenskapsradion.
– Amazonas har en av jordens största variationer av djurarter, och vi vet att det hänger samman med variationen av smittämnen, säger Aaron Bernstein vid Harvard University som leder forskningscentret.
Risken för nya pandemier ökar ju mer människor exploaterar naturen, menar forskarna.
Lösningen: Sluta avverka skog
Forskare har nu identifierat flera ”hotspots”, eller högriskzoner, där risken för nya virussjukdomar pekas ut som extra stor. Ett av dessa områden är just Amazonas i Brasilien.
Enligt Aaron Berstein ligger lösningen i att sluta avverka regnskogen, och det fortast möjligt.
– Så för vår egen skull borde vi sluta avverka regnskogen så snart som möjligt, säger Bernstein.