Senast på måndagen fick Joe Biden klartecken av myndigheten GSA – General Services Administration – att formellt inleda övergången till presidentskapet.
Det har fått demokraten av rivstarta.
På tisdagskvällen, svensk tid, presenterade Joe Biden nomineringar till USA:s kommande regering.
– Låt oss nu börja arbetet med att läka och ena USA, sa Biden vid pressträffen.
Regeringen – även kallad kabinetten – består av presidenten, vicepresidenten och de 15 personer som utses till chefer för de verkställande departementen. Cheferna nomineras av presidenten, men för att godkännas måste de också få grönt ljus av senaten – som har republikansk majoritet.
De namn som offentliggjordes är nominerade till topptjänster inom säkerhet, utrikespolitik och klimatpolitik.
De nomineras till USA:s topposter
Antony Blinken nomineras till näste utrikesminister.
Alejandro Mayorkas nomineras till näste minister för inrikessäkerhetsdepartementet, som förste latinamerikanen någonsin.
Avril Haines, tidigare CIA-topp, nomineras till underrättelsechef, som första kvinna någonsin.
Linda Thomas-Greenfield, tidigare toppdiplomat, nomineras till att bli USA:s FN-ambassadör.
Jake Sullivan, tidigare rådgivare åt Hillary Clinton, nomineras till att bli nationell säkerhetsrådgivare.
John Kerry, tidigare utrikesminister, nomineras till att bli presidentens särskilda sändebud för klimatet.