Prinsessan Maria-Olympia lever ett kungligt liv, trots att hon inte har några kungliga plikter.
Som dotter till grekiska kronprinsen Pavlos och barnbarn till ex-kung Konstantin och drottning Margrethes syster Anne-Marie har hon koppling till både grekiska och danska kungahuset.
Den grekiska monarkin avskaffades formellt efter en folkomröstning 1974, sju år efter att Konstantin tvingats i exil.
Dessutom har Maria-Olympias familj blivit goda vänner med den brittiska kungafamiljen och kung Charles blev hennes gudfar.
Maria-Olympia lever själv ett lyxigt liv i London, där hon arbetar som modell och influencer.
Men i början av året drabbades familjen av stor sorg. I januari gick ex-kung Konstantin bort efter att ha drabbats av en stroke. Han blev 82 år gammal.
”Vill tacka det grekiska folket”
Maria-Olympia och stora delar av Europas kungligheter var på plats i Aten för att ta farväl av Konstatin. Utanför Mitropolis-katedralen hade tusentals greker samlats för att hylla den före detta monarken.

Flera veckor efter begravningen uttalade sig Maria-Olympias pappa, Konstantins äldste son Pavlos, om sorgen.
– Jag vill tacka det grekiska folket för den respekt de visat min far och oss. Det spelar ingen roll om folk är rojalister eller inte. De har hyllat en historisk person, en del av grekisk historia. Å min familjs vägnar tackar jag dem från djupet av mitt hjärta, sa han enligt magasinet Hello.
Prinsessan Maria-Olympia har själv lagt ut en egen hyllning till sin farfar på Instragram.
På en bild syns en glad Konstantin med barnbarnet Maria-Olympia i famnen. På en annan syns en ung Konstantin mitt i en hoppspark.
”Till min älskade Apapa, för alltid i mitt hjärta”, skriver hon.
https://www.instagram.com/p/Co4ZMSrMwVh/?hl=en