Trots att han är inlåst på Kumla kunde 22-åringen, som är dömd för narkotikabrott, fixa fram vapen till annan gängkriminell, skriver Nya Wermlands-Tidningen (NWT). De båda tillhör den gängkriminella miljön i Karlstad.
– Det är anmärkningsvärt. Jag vet inte vilka skäl som lett till att de misstänkta gärningarna har kunnat äga rum, säger åklagare Marcus Nyman till tidningen.
Vapendepå i Stockholm
Också en 27-åring på Kumla, som är dömd för grovt narkotikabrott och grovt vapenbrott, misstänks för illegal vapenhandel utanför murarna, skriver Svenska Dagbladet.
Polisen har bland annat hittat en vapendepå i västra Stockholm och vapnen tros ha använts i minst en gängkonflikt, enligt SvD.
Den 22-årige mannen på Kumla är tidigare dömd för en lång rad brott. Nu är han häktad för medhjälp till grovt vapenbrott. Det är kopplat till en stor vapenhärva och misstänkt skottlossning i Karlstad i juli i år.
Pistol beslagtagen
Då tog polisen en pistol i beslag från en 19-åring som greps. Och denna pistol misstänks den intagne på Kumla ha hjälpt till att få fram. Allt enligt uppgifter i NWT.
Hur kan en intagen på Kumla hjälpa till med en överlåtelse av ett vapen? frågar NWT:s reporter Åsa Asplid.
– Det är en bra fråga men den tänker jag inte besvara nu, säger åklagare Marcus Nyman.
22-åringens advokat Emil Olors säger till SvD att hans klient förnekar brott.
”Väldigt allvarligt”
Kumla-anstaltens chef Jacques Mwepu säger till NWT att ”om misstankarna skulle stämma är det väldigt allvarligt”. Han understryker att en av Kriminalvårdens uppgifter är att förhindra att intagna begår brott.
Nio personer är misstänkta i vapenbrottsutredningen som rör brott i Karlstad och Stockholm.