Det har gått 60 timmar sedan den kraftiga jordbävningen i Turkiet ägde rum. Skalvets epicentrum var i Kahramanmaraş, utanför Gaziantep, i Turkiet.
Knappt 200 kilometer bort, i Aleppo, befann sig Stiven, 20. Han är svenske Jans kusin.
– Han säger att det kaos, förödelsen är enorm, säger Jan.
Jans föräldrar kommer från Syrien och kvar i landet har han bland annat sin kusin Stiven. Sedan jordskalvet i måndags har möjligheterna till telefon- och internetkontakt varit begränsade. Uppkopplingen kommer och går.
– Vi har fått tag på de flesta i släkten, alla förutom en, säger Jan.
Stiven: Man hinner inte leta rätt på sin egen familj
Dödssiffran i både Turkiet och Syrien har sedan katastrofen stigit och passerade under torsdagen 15 000 personer. Den officiella dödssiffran i Syrien är strax över 1 500, men den siffran befaras stiga.
En bild från ett syriskt sjukhus i staden Afrin sprids nu på sociala medier. Bilden visar mängder av svarta liksäckar på golvet.
https://twitter.com/mohammed_asakra/status/1622480555055931392?ref_src=twsrc%5EtfwI det område som drabbats i norra Syrien lever miljontals människor som är på flykt undan det nästan 12 år långa inbördeskriget i Syrien – sanktionerna mot landet bidrar till att det är svårare för internationell hjälp att nå fram.
Nu utsätts de återigen för en svår katastrof.
– Det är folket som är räddningstjänsten. Det finns ingen stat som hjälper till, säger Jan.
Hans kusin är en av de som hjälper till. I en video syns ett skräckslaget barn hängandes upp och ner, med benen fastklämda mellan block av betong, ropandes på hjälp.
– Alla försöker bidra och hjälpa till att gräva fram människor, man har inte hunnit leta rätt på sin egen familj, alla bara fokuserar på att gräva där de står.
Räddningsarbetet pågår
Nu är rädslan stor att ytterligare skalv ska komma.
– Det är panikartat, människor försöker packa ihop det lilla de har kvar för att kunna fly, säger Jan.
Trots rädslan för fler skalv och trots att chanserna att rädda någon vid liv krymper för varje minut som går pågår fortsatt ett febrilt räddningsarbete.
– Jag pratade precis med min kusin, och det är fullt ös.
JORDBÄVNINGEN I TURKIET – DET VET VI
■ Natten till måndag 6/2 skedde en jordbävning med magnitud 7,8. Skalvets epicentrum var 33 kilometer utanför Gaziantep i sydöstra Turkiet och 26 kilometer från staden Nurdagi. Skalvet skedde klockan 02.17 svensk tid – 04.17 turkisk tid.
■ Över 17 000 personer har dött i hårt drabbade Turkiet och Syrien enligt AFP. Tiotusentals är skadade. Även Libanon, Jordanien, Israel och Cypern har känt av skalvet.
■ På måndagseftermiddagen höll Sveriges regering en pressträff där det meddelade att landet skickar sju miljoner kronor i stödpengar till Turkiet och Syrien.
■ UD har ingen information om drabbade svenskar, enligt presstjänsten. Däremot är ett 10-tal skrivna i drabbade områden och UD räknar också med att 100-200 svenskar befinner sig där.
■ På måndagsförmiddagen, vid 11.24 svensk tid kom ett stort efterskalv med en magnutid på 7,7. Det nya skalvet inträffade cirka 10 mil nordost om det första epicentrum. Ett inte fullt lika kraftfullt efterskalv inträffade också elva minuter efter huvudskalvet, med en magnitud på 6,7.