Under söndagen, årsdagen av mordet på statsministern, svarade Palmegruppen på tips under åtta timmar. Enligt spaningschefen Dag Andersson kom det in helt ny information, som han vill gå vidare med:
– Viss information var ny för oss. Nu måste vi sätta oss ner och göra en slags prioritering. Det ringde precis hela tiden. Man hann knappat lägga på luren förrän det ringde igen.
Vad är det för personer som ringer in med tips efter så lång tid?
– Vissa påstår att de gått och tänkt på det här i 30 år och först nu tagit mod till att ringa in. Andra har kanske gått med egna teorier och vill delge oss det som de har kommit fram till. En del frågar om vi tänkt i samma banor.
Väcker förhoppningar hos utredarna
Handlar det om utpekade personer också?
– Ja, det förekommer också.
Är det några namn som är okända sedan tidigare?
– Det är också sådant som vi måste sätta oss ner tillsammans och gå igenom.
När kommer ni att gå igenom alla de nya tipsen?
– Vi ska försöka hinna skriva ut alla tipsen och våra anteckningar under den här veckan.
Kände du spontant att det var någon av de som ringde in som du skulle vilja prata med igen?
– Jo, men det tror jag. Vi hann ju inte göra några regelrätta förhör med de som hörde av sig. Det kan vara så att vi behöver ställa några kompletterande frågor, säger Dag Andersson.
Väcker det förhoppningar?
– Visst, ett par av de här tipsen var mer bearbetningsbara än andra tips.