Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Högt uppsatt chef på Kriminalvården utreds

Följ senaste nytt i Expressen TV – vi sänder direkt mellan 07 och 23 varje vardag och mellan 11 och 20 på helger.
Kriminalvården bekräftar att chefen är avstängd och utreds i en förundersökning.
Foto: Jessica Gow/TT / TT NYHETSBYRÅN

En högt uppsatt chef på Kriminalvården är avstängd från sitt jobb och utreds för brott, kan Expressen avslöja.

Det pågår två parallella utredningar i fallet.

”Vi kan bekräfta att personen är föremål för en förundersökning”, skriver Stina Nyström, Kriminalvårdens HR-direktör i ett mejl till Expressen.

Mannen har arbetat inom Kriminalvården i många år, och har haft flera chefspositioner inom myndigheten.

Nu har han stängts av från jobbet, eftersom han själv är föremål för en förundersökning, kan Expressen berätta.

”Under tiden förundersökningen pågår är personen tagen ur tjänst”, bekräftar Stina Nyström, HR-direktör på Kriminalvården i ett mejl.

Chefen har varit avstängd sedan slutet av oktober, och har nu fått en ersättare.

Kriminalvården vill inte kommentera fallet mer än att personen utreds för brott, med hänvisning till att det är ett personalärende. Enligt Expressens uppgifter har det varit locket på kring avstängningen internt, vilket skapat rykten på myndigheten om vad som kan ha hänt.

”Skada myndighetens anseende”

Mannen har bibehållen lön under utredningen, vilket är i enlighet med villkoren, enligt myndigheten.

När en arbetsgivare stänger av en anställd från arbete med lön är bakgrunden att arbetsgivaren har bedömt händelsen som ”mycket allvarlig”, uppger Kriminalvården. 

Det handlar bland annat om man bedömer att arbetstagaren kan rubba förtroendet för myndigheten.

”Till exempel när en arbetstagare på goda grunder misstänks för brottslighet eller annat grovt åsidosättande i sin tjänsteutövning som kan föranleda skiljande från anställningen och situationen är sådan att en fortsatt närvaro på arbetsplatsen riskerar att allvarligt rubba förtroendet för arbetstagarens opartiskhet, eller skada myndighetens anseende eller försvåra den fortsatta utredningen, i avvaktan på arbetsgivaren slutliga ställningstagande”, skriver Stina Nyström, HR-direktör på Kriminalvården.

Kriminalvården utreder också själva händelsen inför en eventuell anmälan till personalansvarsnämnden.

Se något mer:
Hör dömda mördarnas ord om gisslandramat

”Backa undan annars blir det krig” • Hotade att döda kriminalvårdarna på anstalten i Hällby

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.