Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Högerprofilerna som hyllade Putins Ryssland – så gör de nu

Chang Frick skriver att ”Ryssland är inte värre än USA eller EU om man bara öppnar ögonen...”
Foto: TERJE PEDERSEN/NTB/TT NYHETSBYRÅN
”Det här är ett väldigt bra demokratiskt exempel som västvärlden kan följa”, sa Almqvist i rysk tv när han berömde folkomröstningen.
Foto: KRISTOFER SANDBERG

PremiumSverigedemokraterna och andra nationalistiska aktörer kämpar mot stämpeln som Kremlvänliga - senast i markeringen mot att SD-riksdagsledamoten Roger Richthoff spridit rysk krigspropaganda.

Expressen har kartlagt högerprofilerna - med tidigare koppling till SD - som hyllat den ryska skendemokratin som Kremls inbjudna ”valobservatörer”, berömt Putin på plats i Moskva och jobbat för den ryska propagandamaskinen. 

Nu vill de distansera sig från Rysslands krig mot Ukraina.

– Det här är ett väldigt bra demokratiskt exempel som västvärlden kan följa, sa den förre SD-toppen Erik Almqvist i rysk tv om folkomröstningen på Krim 2020.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.

Slaget Putin inte kan vinna – mot ”Barbie”

Ryssarna vill se rosa, inte propagandafilmen om Ukraina

Premium

Allt du behöver veta om nya fetmaläkemedlen

• Effekterna • Biverkningarna • Så funkar det

Premium

Ukraina: Rysk flottchef dödad i attack mot Krim

Uppger: Viktor Sokolov död • ”34 officerare dödades”

Premium