"Vi har uppmärksammat en ny inne-grej", skriver Hemköp i Falun på Facebook.
Det började när personal började hitta trasiga gurkor som låg på olika platser i butiken. På senare tid har de förstörda gurkorna varit fler och hittats oftare.
"Tydligen så är det nu inne att ta en gurka och slå det hårdaste man kan i huvudet på någon annan", skriver butiken.
– En kollega såg faktiskt att några slog varandra med gurkorna. Vi har märkt det då och då, säger kassachefen Elin.

Hon sökte efter en förklaring på fenomenet och kom snart över artiklar om och videoklipp från det som kallas "cucumber hitting challenge" eller "ortens batong".
– Då fick vi namn på det. Jag kollade på Youtube och hittade någon video där man ser vad det går ut på – att man ska slå någon som inte vet om att det ska hända med en gurka, säger Elin.
– Problematiken är att gurkorna vi hittat inte är betalda för. Det är skadegörelse som kostar oss pengar. Och eftersom vi kämpar med att hålla ner svinnet blir det ju otroligt onödigt.
"Händer nästan dagligen"
Nyligen skrev butiken i Falun ut en lapp som de la ut vid gurkorna där det framgår att skadegörelse kan ledas till polisanmälan.
"Våra gurkor ska inte användas som 'Ortens batong'", står det på lappen.
https://www.facebook.com/HemkopFalunCity/photos/a.793026397392449.1073741829.188685074493254/1935066746521736/?type=3– Vem kom ens på en sådan grej? Jag förstår inte riktigt. Det är främst ungdomar som vi har kommit på.
Hur ofta händer det?
– Det händer nästan dagligen eller flera gånger i veckan. I början av året ertappade vi några grabbar som fick sig en utskällning och så fick de betala för gurkan.
Vill få slut på fenomenet
Ungdomarna inser nog inte konsekvenserna av vad de gör, menar Elin.
– De förstår nog inte att det är en annan som får betala för deras skadegörelse. De tycker säkert att det bara är en rolig grej. Men det är inte så roligt för oss eller för miljön. Många strävar efter att inte slänga så mycket mat, säger hon.
Nu hoppas butiken att lappen vid gurkorna och hårdare tag ska få ett slut på fenomenet.