Filmen spelades in med Kent Ekeroths mobilkamera och och han har sedan dess stämt flera publicister, däribland SVT, för att de använt klipp från filmen.
Patent- och marknadsöverdomstolen har tidigare kommit fram till att SVT måste betala ersättning och betala hans rättegångskostnader på 190 000 kronor, men domen överklagades av SVT och landade i Högsta domstolen.
Nu står det klart att SVT ska betala Ekeroth.
”Högsta domstolen har nu kommit fram till att informationsintresset inte kan utsläcka den rätt till ersättning för SVT:s användning som filmaren har enligt upphovsrättslagen,” skriver HD om domen på deras webbplats.
Målet handlade inte om SVT:s eventuella straffrättsliga ansvar, utan enbart om Ekeroths rätt till ersättning för användningen.
SVT ska nu betala Ekeroths rättegångskostnader på mer än 190 000 kronor och därtill ersättning för filmanvändningen.