Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Hårda trycket på Liseberg: ”Slutsålt ett antal lördagar”

Tom Jones kommer till Liseberg 4 augusti.
Foto: JM ENTERNATIONAL/SHUTTERSTOCK
Miriam Bryant står på Lisebergs stora scen den 10 september.
Foto: Anders Wiklund/TT / TT NYHETSBYRÅN
Linnea Henriksson kommer till Liseberg 23 juli.
Foto: MATTIAS AHLM / SVERIGES RADIO
Cornelia Jakobs står på Lisebergs lilla scen 30 juni.
Foto: ALESSANDRO DI MARCO / EPA / TT / EPA TT NYHETSBYRÅN
Victor Leksell spelar på Liseberg 18 augusti.
Foto: Claudio Bresciani/TT / TT NYHETSBYRÅN / Claudio Bresciani/TT
Lotta Engberg.
Foto: TOMMY HOLL/TT / TOMMY HOLL TT NYHETSBYRÅN
Foto: HANNA BRUNLÖF WINDELL
Foto: JOHAN VALKONEN / STELLA PICTURES
Bergochdalbanan Helix.
Foto: LISEBERG
1 / 10

Förköp av biljetter till både parken och konserterna – annars är det mesta sig likt igen på Liseberg efter pandemi och restriktioner.

Nytt för i år är området Luna Park som är första delen av en satsning inför 100-årsjubileet 2023.

– Vi blickar tillbaka till jubileumsutställningen och känslan då Liseberg föddes. Det är som en gammaldags nöjespark med mycket lampor, torn och tivolistånd, säger Ebba Källeskog, pressansvarig på Liseberg.

Sommarsäsongen på Liseberg är i full gång och allt är som vanligt igen efter två år med coronapandemin. I alla fall nästan.

Restriktionerna är borta, men man har valt att fortsätta begränsa antalet besökare i parken för att undvika trängsel.

– Det blir en bättre upplevelse för gästerna, säger Ebba Källeskog, pressansvarig på Liseberg.

Ebba Källeskog, pressansvarig på Liseberg.
Foto: HANNA BRUNLÖF WINDELL

För att vara säker på att få plats gäller det att boka biljetter i förväg. Separat bokning behövs också till konserterna.

– Hittills har det varit slutsålt ett antal lördagar, men nästan alla andra dagar har det fungerat att vara spontan, konstaterar Ebba Källeskog.

100-årsjubileum nästa säsong

Nästa år firar Liseberg 100 år och inför jubileet har ett helt nytt område skapats på berget ovanför Flumeride. Området heter Luna park och beskrivs som en hyllning till den framtidstro och utveckling som rådde när Liseberg invigdes 1923 i samband med jubileumsutställningen i Göteborg.

– Det är som en gammaldags nöjespark med mycket lampor, torn och spiror, blandat med attraktioner, tivolistånd med mera, säger Ebba Källeskog och förklarar vidare:

– Luna park är ett historiskt koncept som första gången sågs i slutet av 1800-talet. I New York, på Coney Island, finns en Luna park som ger den här känslan.

På Lisebergs nya område finns två nya åkattraktioner: Turbo, som är en åktur i sidovagnen på en motorcykel och Tempus, som har fyra axlar med vagnar/gondoler som roterar.

Ny berg- och dalbana planeras

I samband med nästa års jubileumsfirande kommer Luna parks största attraktion att ha premiär, berg- och dalbanan Luna.

Berg- och dalbanan Luna invigs i samband med Lisebergs 100-årsjubileum nästa år.
Foto: Liseberg

– Det blir en bumerang-berg-och dalbana där man först åker framlänges till toppen av banan och sedan samma tur baklänges, förklarar Ebba Källeskog.

– Vi har börjat förbereda fundamentet redan under det gångna året, och efter sommaren kommer berg- och dalbanan att börja byggas.

En annan nyhet för i år är Atmosfear VR, där åkarna upplever ”fritt fall” samtidigt som de använder virtual reality-glasögon. 

– I en Sci-fi version av Liseberg i en avlägsen framtid färdas du från AtmosFears station genom maskhål och olika galaxer innan du under attack av robotar kastas nästan 100 meter nedåt i 110 km/h. Det blir en av de mest intensiva VR-upplevelserna i världen, har Lisebergs vd Andreas Andersen tidigare sagt i ett pressmeddelande.


Artisterna på Liseberg

Stora scenen:

29 juni: Zara Larsson

21 juli. Melissa Horn

27 juli: Brad Paisley

4 augusti: Tom Jones

6 augusti:  We love the 2000´s

18 augusti: Victor Leksell

25 augusti: Clutch

1 september: Nationalteaterns Rockorkester

2 september: Jakob Hellman

10 september: Miriam Bryant

17 september: Einstürzende Neubauten


Lilla scenen:

18 juni: Guran, Nyberg & Nord med gäster – Allsång till friheten

23 juni: Dotter

30 juni: Cornelia Jakobs

9 juli: Reeperbahn & Lolita Pop

23 juli: Linnea Henriksson

28 juli: Slowgold

5 augusti: Peg Parnevik

24 augusti: Eilen Jewell, Katie Pruitt och Kassi Valazza

27 augusti: Sky High, support: Cirkus Prütz

3 september: KSM3 & De Lyckliga Kompisarna

9 september: Louise Hoffsten

16 september: Syster Sol


Lotta på Liseberg, Stora scenen:

20 juni: Cazzi Opeia, Arvingarna, Emmi Christensson, Paul Rey, Frida Öhrn

27 juni: Chris Kläfford, Dotter, Sylvia Vrethammar, Omar Rudberg, Uno Svenningsson

4 juli: Sissel Kyrkjebø, Kristin Amparo, SYLVE, Isaac And the Soul Company, Dominique, Dolly Style, Benjamin Ingrosso

11 juli: Linda Pritchard, Annie (musikal), Super Fëmmes, John Lundvik

18 juli: Peter Jöback, Anna-Lotta Larsson, Victor Crone, Loulou Lamotte, Samira Manners

25 juli: Anna Bergendahl, Cherrie, Aron Eriksson-Aras, Medina

1 augusti: Jill Johnson, Tennessee Tears, Isak Danielsson, Andreas Lundstedt, Hanna Ferm

8 augusti: GöteborgsOperan med musikalen Det var en gång på Grand Hôtel, Liamoo, Petter, Linnea Henriksson, Moonica Mac

15 augusti: Nanne Grönvall, Lina Hedlund, Gammal, Myra Granberg, Afrodite

Se också:

GT:s testpiloter provar ”Underlandet” på Liseberg.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.