Personuppgiftspolicy

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

Läs mer

Här får de fattiga en matkasse helt gratis

Johanna Sjöholm på Ica Supermarket i Hagsätra söder om Stockholm delar ut mat till medlemmar i föreningen food2change. Foto: Anna-Karin Nilsson
Dystra siffror visar att de fattiga i Sverige blir allt fler. Foto: Anna-Karin Nilsson

Hon är 65 år och förtidspensionär, en mästare på att trolla ihop grytor av ingenting.

Hon är 25 år och har haft tio olika jobb det senaste året men aldrig en fast tjänst.

Hon är 51 och har en magisterexamen men inga pengar till hyran.

Nu har de kommit för att hämta veckans påse med gratismat från en butik söder om Stockholm.

– Det ringer folk varje dag och vill bli medlemmar, säger Johanna Sjöholm, Ica-chefen som fick nog av svinnet.

Studenten, pensionären och den arbetslöse

"Jag är här dels för att jag behöver, dels för att det är en bra grej. Det är stötande att det kastas så mycket mat. Jag blev sjuk under studier och har därför väldigt lågt SGI. Jag får 3 200 i sjukpenning varje månad. Detta kom väldigt lägligt, jag kan inte leva på kompisars förbarmande hela livet."

Kvinna, 51, långtidssjukskriven student

"Jag har jobbat ett helt liv, inom vården, i butik och på dagis. När barnen var små hade jag tre jobb samtidigt. Att det blev så här beror på sjukdom. Jag är väl en av de fattigaste pensionärerna i Sverige. Jag letar alltid efter röda prislappar och får trolla med maten."

Kvinna, 65, förtidspensionär

"Jag är här för att jag inte hittar något jobb, och då räcker inte pengarna. Jag har utbildning men det är svårt. Jag har sökt jobb sedan jag gick ut gymnasiet för sex år sedan. Det senaste året har jag haft minst tio olika jobb men har fått sluta när de har stängt eller skurit ner."

Kvinna, 25, arbetssökande

Fattigdomen ökar i Sverige

13,4 procent svenskar lever enligt SCB:s siffror för 2014 under EU:s fattigdomsgräns. Det är dubbelt så många som för 20 år sedan.

EU:s fattigdomsgräns är 60 procent av landets genomsnittliga (median) disponibla inkomst. I Sverige motsvarar det strax under 11 000 kronor i månaden.

Svårast har ensamstående pensionärer och ensamstående kvinnor med barn att få ihop tillvaron ekonomiskt. Mer än varannan ung ensamstående kvinna med barn ligger under EU:s smärtgräns.

Detta är food2change:"Mottagarna är hjältar"

Food2change är en ideell förening med bas i Västerås där "människor tillsammans med svinnbra handlare bekämpar matsvinnet från dagligvaruhandeln", som verksamheten beskriver det på egna hemsidan.

Sedan maj i år har mat för 131 500 kronor INTE kastats enligt föreningens uppgifter, utan i stället delats ut till de 500 svenskar med snäv budget som hittills har tecknat medlemskap för en gratis matkasse.

– Det är mottagarna som är hjältarna med sitt sätt att minska matsvinnet. Det är helt orimligt att slänga så mycket bra mat, säger Anna Lindbäck (bilden), medgrundare av food2change.

I december höjs avgiften för medlemskap till 500 kronor/halvår.

Hyllan längst in i varukylen är överhopad.

En kartong med tio ägg, ett trasigt, nio hela, en klase fläckiga bananer, inkokt lax med kort datum och ett helt tråg med drickkvarg.

– Titta på de här rotfrukterna, hur kan man ens ha datum på påsen? Det är jättefina grejer. Det gör ont i magen att slänga mat som är bra. Det tar tid också. Vi kan inte bara slänga en liter mjölk som har gått ut, vi måste stå och hälla ut varje liter.

– Nu slipper vi det, säger Johanna Sjöholm, färskvaruchef på Ica Supermarket i Hagsätra, söder om Stockholm.

Det var för två månader sedan som idén föddes. Av någon anledning hade Johanna Sjöholm fått för sig att Hagsätraborna skulle rusa man ur huse för att köpa laktosfri mjölk på extrapris, hon lade en jätteorder, och knappt en droppe gick åt.

– Där stod jag med 150 liter mjölk med datum på väg ut, berättar Johanna som postade ett inlägg på butikens Facebooksida. "Vi vill INTE slänga mat! Snälla hjälp oss i kampen mot matsvinnet och kom in och hämta GRATIS mjölk!", med tillägget "Vet ni någon hjälporganisation som kan hämta mjölk hos oss så kontakta gärna dem".

Fattigdomen ökar i Sverige

13,4 procent svenskar lever enligt SCB:s siffror för 2014 under EU:s fattigdomsgräns. Det är dubbelt så många som för 20 år sedan.

EU:s fattigdomsgräns är 60 procent av landets genomsnittliga (median) disponibla inkomst. I Sverige motsvarar det strax under 11 000 kronor i månaden.

Svårast har ensamstående pensionärer och ensamstående kvinnor med barn att få ihop tillvaron ekonomiskt. Mer än varannan ung ensamstående kvinna med barn ligger under EU:s smärtgräns.

Hundratusen såg posten, och NU rusade man ur huse. Dessutom, hörde en organisation av sig.

Food2change är en ideell förening med idén: Minska matsvinnet och samtidigt underlätta för dem som har det svårast ekonomiskt. Den som tjänar som mest 13 000 kronor i månaden före skatt kan bli medlem. Som medlem betalar du 400 kronor om året och får då en gång i veckan hämta ut en gratis matkasse värd 200 kronor.

Underlaget torde inte bara vara stort, antalet svenskar som lever i en tillvaro där man tvingas vända på kronorna, har vuxit de senaste åren.

Enligt Socialstyrelsen fick 415 500 svenskar mellan 18 och 65 år försörjningsstöd, tidigare socialbidrag, någon gång under förra året. En tredjedel var barn.

 

Johanna Sjöholm. Foto: Anna-Karin Nilsson / ANNA-KARIN NILSSON EXPRESSEN

LÄS MER: Fattigdom drabbar alltid kvinnor värst

 

Samtidigt lever 13,4 procent enligt SCB under EU:s fattigdomsgräns, vilket innebär en ungefärlig inkomst på strax under 11 000 i månaden, före skatt. Det är dubbelt så många som för 20 år sedan.

Food2change-initiativet som startade i Västerås, spred sig till Kumla och vidare till huvudstaden, har i dag ungefär 500 medlemmar - eller hjältar" som de kallas, 50 av dem bor i Stockholm och hämtar sin kasse på Ica i Hagsätra.

Men Johanna Sjöholm räknar med att det kommer att bli många fler.

– Det är många fattigpensionärer, gode män till asylsökande och arbetslösa som ringer. Man hör så många historier. De tror inte att det är sant när de förstår att de inte behöver betala, säger färskvaruchefen och plockar tillsammans med två volontärer från Food2change ihop de senaste dagarnas matsvinn och rullar ut i butiken.

I dag är det sex hjältar som ska hämta ut sin gratispåse i butiken, redan tio minuter före det klockslag de har fått besked om via sms, står de en bit från mejeriavdelningen och väntar.

En 65-årig kvinna berättar att det var hennes barnbarn som tipsade om gratismaten.

– Jag tror att jag var först att anmäla mig i Stockholm, för mig är det väldigt välkommet. Jag har dålig pension, 13 000 före skatt och får ut 6 800 ungefär, jag har 7 000 i hyra för min tvåa.

Studenten, pensionären och den arbetslöse

"Jag är här dels för att jag behöver, dels för att det är en bra grej. Det är stötande att det kastas så mycket mat. Jag blev sjuk under studier och har därför väldigt lågt SGI. Jag får 3 200 i sjukpenning varje månad. Detta kom väldigt lägligt, jag kan inte leva på kompisars förbarmande hela livet."

Kvinna, 51, långtidssjukskriven student

"Jag har jobbat ett helt liv, inom vården, i butik och på dagis. När barnen var små hade jag tre jobb samtidigt. Att det blev så här beror på sjukdom. Jag är väl en av de fattigaste pensionärerna i Sverige. Jag letar alltid efter röda prislappar och får trolla med maten."

Kvinna, 65, förtidspensionär

"Jag är här för att jag inte hittar något jobb, och då räcker inte pengarna. Jag har utbildning men det är svårt. Jag har sökt jobb sedan jag gick ut gymnasiet för sex år sedan. Det senaste året har jag haft minst tio olika jobb men har fått sluta när de har stängt eller skurit ner."

Kvinna, 25, arbetssökande

– Då har jag jobbat ett helt liv, inom vården, i butik och på dagis. När barnen var små hade jag tre jobb samtidigt. Att det blev så här beror på sjukdom, säger hon, och utan stolthet:

– Jag är väl en av de fattigaste pensionärerna i Huddinge, eller i Stockholm, eller i Sverige.

Hon skulle vilja stå fram med ansikte och namn för att visa hur bra hon tycker om initiativet med gratiskassen, men vågar inte. Stigmat är för starkt.

– Det är tabu att inte ha pengar i dag, inget man vill skylta med. För 25 år sen var det knarkare och alkoholister som hade det svårast, i dag är det vanliga människor. Visst känns det lite jobbigt att behöva komma hit men... hellre det här än att dumpstra som en del gör.

Leta efter mat i contrainrarna utanför butiker.

Hon är nyfiken på vad som ska vara i kassen den här veckan.

– Jag är så nöjd med det som är i, det spelar ingen roll, allt är guld. Det är fjärde gången jag hämtar mat nu och jag har inte slängt så mycket som en tomat, säger hon och ser att det sticker upp en paket vakuumförpackad nötkött.

– Det är sånt här man inte har råd att ens titta på. Jag letar alltid efter röda prislappar och får trolla med maten. Det blir mycket grytor, potatis. Är det kött eller korv i kassen så kan det räcka hela veckan.

Foto: Anna-Karin Nilsson

En ung kvinna har upptäckt en förpackning kvarg med pepparkakssmak i påsen.

– Oj, det blir spännande, ler hon. Förra veckan fick jag kvarg med vattenmelonsmak, det var... intressant.

Hon är 25 år och arbetssökande. Det är därför hon är här i dag.

– Jag har sökt jobb sedan jag gick ut gymnasiet för sex år sedan, men det är svårt och utan jobb räcker inte pengarna till mat. Det senaste året har jag haft minst tio olika jobb men fått sluta när de har stängt eller skurit ner, säger hon och hyllar den lokala Ica-butiken.

– Jag registrerade mig direkt när jag läste om det.

En 20-årig man kommer in och får sin tygpåse fylld i farten, en 35-årig småbarnsmamma ber att få ta emot sin kasse utanför butiken, för att slippa visa sig.

– Det är inte kul att stå här och folk glor. Det känns lite som att stå med mössan i hand i en fattigstuga, säger en 51-årig kvinna och konstaterar att det hjälper att tänka att hon gör det för en god sak, minska svinnet.

– Det är stötande att det kastas så mycket mat, perverst. En gång fick jag två stora kassar med buckliga konserver, det var inget fel på dem. Men jag är här framförallt för att jag behöver det, säger hon och tillägger att vi inte behöver sätta citationsstecken kring epitetet "fattig".

Detta är food2change:"Mottagarna är hjältar"

Food2change är en ideell förening med bas i Västerås där "människor tillsammans med svinnbra handlare bekämpar matsvinnet från dagligvaruhandeln", som verksamheten beskriver det på egna hemsidan.

Sedan maj i år har mat för 131 500 kronor INTE kastats enligt föreningens uppgifter, utan i stället delats ut till de 500 svenskar med snäv budget som hittills har tecknat medlemskap för en gratis matkasse.

– Det är mottagarna som är hjältarna med sitt sätt att minska matsvinnet. Det är helt orimligt att slänga så mycket bra mat, säger Anna Lindbäck (bilden), medgrundare av food2change.

I december höjs avgiften för medlemskap till 500 kronor/halvår.

– Jag har inga missbruk, jag spelar inte, jag råkade bli sjuk under studier och det är inget att rekommendera. Jag har väldigt väldigt lågt SGI. Jag får 3 200 i sjukpenning varje månad. Tidigare har jag haft kompletterande försörjningsstöd men det har blivit en tvist, så jag har fått avslag.

Ingen magisterexamen hjälper när du ska betala hyra.

– Det var länge sedan jag hade pengar, jag vet hur man lagar mat från grunden och får hjälp av kompisar, det är därför jag inte ser så trasig ut.

– Men jag kan inte leva på kompisars förbarmande hela livet.

 

LÄS MER: Fattigdom i det dolda: "Skammen det värsta

 

13,4 procent i Sverige lever under EU:s fattigdomsgräns. Foto: Anna-Karin Nilsson

En annan 51-årig kvinna med pärlor i öronen och rött läppstift, har åkt buss och tunnelbana i en timme genom hela stan för att emot sin kasse. Hon är i fas 3 med aktivitetsstöd, berättar hon, får ungefär 11 000 i månaden, plus handikapptillägg.

– Jag har jobbat inom vården men fick sluta när nacken och ryggen gick sönder. Jag har lyft mycket, säger hon och berättar att kostnaden för hyreslägenheten norr om stan överstiger inkomsten och att hon har barn som bor hemma.

– Men att jag är här handlar inte bara om att jag har dåligt med pengar, det är bra för miljön och jag är ekonomisk. Det finns de som har det sämre än jag men om jag tar mig hit kan jag bistå de människorna med en limpa bröd också, säger kvinnan som hoppas att fler butiker i Stockholm hoppar på svinnprojektet.

– Jag väntar på att handlarna ska börja ringa, det är ett suveränt projekt, win-win, säger Johanna Sjöholm och upptäcker ett kantstött smörpaket. Hon vet att ingen kommer att köpa när guldfoliet är sönder, halvkilot hamnar i den 65-åriga kvinnans kasse.

Hon gör tumme upp.

Nu har hon ett tråg gröna vindruvor, sex bananer, två tomater, två kartonger pulled salmon, två lax med barbequesmak, 343 gram rostas-kött, smör, rödkål, trädgårdskrasse, grekisk yoghurt och fyra flaskor drickkvarg.

– Det här är frukost för en hel vecka, säger hon och ler.

– Jag kanske köper till någon mjölk och frukt men annars klarar jag mig, säger den 25-åriga kvinnan när de två tar sällskap ut i det eftermiddagsgrå.

Jag frågar vad de gör för de pengar de nu inte behöver lägga på mat, och den unga kvinna svarar "vilka pengar?".

Den 65-åringen hjälten har en plan.

– Det är ju en jul som kommer, jag försöker lägga undan lite så att jag kan köpa en julklapp till barnbarnen.