Grekland, inne på sjätte året av recession och med en ungdomsarbetslöshet på över 60 procent, saknar enligt beräkningar upp till 11 miljarder euro under perioden.
ECB-chefen Mario Draghi framstod också som på det klara med att Grekland kan behöva förlängt stöd på en presskonferens i Frankfurt. Fast några nedskrivningar på landets skulder till ECB är inte aktuellt, tillade han.
Uttalandet kommer sedan holländaren Jeroen Dijsselbloem, ordföranden för eurozonens finansministrar, inför EU-parlamentet klargjort att en förlängning av stödet vore rimligt.
– Trots de senaste framstegen står det klart att Greklands problem inte kommer att vara fullständigt lösta 2014, sade han.
Grekland har sedan landets kris slagit ut landet från kapitalmarknaden 2010 redan fått två stödprogram med nödlån på sammanlagt 230 miljarder euro, från euroländerna och IMF. Därtill kommer en rekordstor skuldnedskrivning av privata lån till Grekland på 107 miljarder euro.