Claudio Rossetto höll den 22-åriga svenska modellen fången i sin lägenhet i Milanoförorten Cinisello Balsamo.
I sex månader torterade han henne innan hon blev frisläppt efter att grannar hört hennes skrik och larmat polisen.
Boende i området säger att Rossetto framstod som en relativt vanlig man.
– Jag har sett honom i området tidigare. Vi handlar i samma affärer och går till samma bar. Jag har aldrig pratat med honom men han såg ut att vara trevlig och ordentlig med sitt ljusa hår och blå ögon, säger grannen Vittorio Rossin.
Han berättade att många lade märke till Rossetto.
– Han var alltid i sällskap med vackra tjejer och modeller. Folk frågade sig hur han alltid kunde ha snygga tjejer och dyra bilar, men det var nog mest manlig avundsjuka.
"Inte sett honom på ett tag"
Francesco Mastropasqua - som arbetar i den lokala baren - säger att Rossetto var en stamkund.
– Men jag har inte sett honom på ett tag nu. Han är en snäll och trevlig man med gott uppförande, säger han.
Men grannarna kände också till Rossettos förflutna.
Han har tidigare dömts för ett liknande brott som det han nu är misstänkt för.
2013 släpptes han från ett fyra år långt fängelsestraff för kidnappning och våldtäkt av en ung kvinna från Vitryssland. Även i det fallet hade han lurat kvinnan - som hade modellambitioner - att han var agent och kunde erbjuda henne jobb.
– Naturligtvis kände jag till det förflutna. Men så är det med alla här i staden. Jag kände inte till något speciellt, säger Francesco Mastropasqua.
– Det fick stor spridning i lokal- och riksnyheterna. Rikstelevisionen var här och även tidningarna rapporterade väldigt mycket om den incidenten, säger Vittorio Rossin.