Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Fredrik Reinfeldt
ska skriva en bok

Vi bevakar de största händelserna och sänder live varje dag.

Förre statsministern och avgående moderatledaren Fredrik Reinfeldt ska skriva en bok om sina 25 år i politiken.

Kontrakt har skrivits med ett bokförlag och boken ska ges ut nästa höst.

"Min förhoppning är att läsare ska känna att de får följa med på en del av mina upplevelser och ta del av någonting nytt", säger Reinfeldt i ett pressmeddelande från Albert Bonniers Förlag.

Reinfeldt meddelade på valnatten att han skulle avgå inte bara som statsminister utan även som partiledare. På frågor om vad han ska göra i stället har Reinfeldt svarat att han funderar på att skriva en bok.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.