På lördagen blev det på nytt stökigt runtom i Paris. I samband med att Gula västarna demonstrerade utbröt tumult, startades flera bränder och plundrades affärer – bland annat på paradgatan Champs-Elysées.
Efteråt kom uppgifter om att president Emmanuel Macron ville ta i med hårdhandskarna för att stoppa oroligheterna.
– Nu är det slut. Jag insisterar på att den här typen av scener inte ska kunna upprepas, särskilt på den här avenyn, ska presidenten ha sagt till sina närmaste medarbetare enligt uppgifter till Le Parisien.
På måndagen uppger premiärminister Edouard Philippe att Frankrike kommer att stoppa protester från Gula västarna, om de kan identifiera att våldsamma grupper deltar med syfte att skapa kaos i Paris och andra stora städer, rapporterar Reuters.
Börjar gälla från nästa lördag
– Från och med nästa lördag kommer vi att förbjuda Gula västarnas protester i områden som har drabbats värst, så snart vi ser tecken på närvaro från radikala grupper och deras avsikt att skada, säger Edouard Philippe i ett tv-sänt uttalande.
På Twitter skriver han:
”När en manifestation är odeklarerad, förbjuden eller organiserad för att förstöra gör sig alla som deltar, skyddar förstörarna, som uppmuntrar eller glorifierar dem, till medskyldiga”
https://twitter.com/EPhilippePM/status/1107676605290369024På lördagen protesterade Gula västarna för 18:e veckan i rad. Polisen svarade med tårgas och vattenkanoner när demonstranter kastade stenar och rökbomber mot dem.