Det var vid 16.30 tiden som olyckan inträffade i Motala i Östergötland. Pojken i förskoleålder ska då ha blivit påkörd vid en korsning.
Omständigheterna kring olyckan är ännu oklara. Känt är dock att bilföraren smet från platsen efter krocken.
– Bilisten som körde på honom har åkt vidare. Så där hoppas vi på att få in information. Vi har något vittne som stannade på olycksplatsen men vi tänker att det kan finnas fler. Kanske i bästa fall någon som kan beskriva bilen vidare, säger Thomas Agnevik, presstalesperson vid polisen i region Öst.
Pojken var vaken och talbar efter olyckan.
– Han hade ont i huvudet när han åkte i väg i ambulansen. Men patrullen pratade med honom, så han ska ha varit vaken, säger Thomas Agnevik.
Polisen kommer att skriva en anmälan om smitning från trafikolycka. Även fler rubriceringar kan tillkomma.