Strax efter klockan 21 på tisdagskvällen meddelade Transportstyrelsen att de tillfälligt drar in tillståndet för Belavia-Belarusian Airlines att flyga mellan Sverige och Belarus.
Beslutet innebär att all flygtrafik mellan länderna stoppas.
Det är fattat som en direkt konsekvens av att landets diktator Aljaksandr Lukasjenka under söndagen lät beordra ner ett Ryanair-plan med 133 passagerare på Minsk flygplats för att gripa den regimkritiska journalisten Roman Protasevitj och dennes flickvän.
Transportstyrelsen: ”Passagerarnas säkerhet är viktigast”
Planet var på väg till Vilnius i Litauen när belarusiska myndigheter kontaktade piloten, sa att det framförts ett bombhot om planet och lät eskortera det till marken med hjälp av ett stridsflyg.
– Det är ett beslut i förebyggande syfte. Under rådande läge ser vi inte en garanterat säker trafikledning. Därför väljer vi att agera, säger Gunnar Ljungberg, direktör för avdelningen för sjö- och luftfart på Transportstyrelsen, i ett pressmeddelande.
Transportstyrelsen rekommenderar resenärer som drabbas att kontakta sina flygbolag.
– Vi är väl medvetna om att detta kan skapa problem för resenärer. Men passagerarnas säkerhet är viktigast och vi har därför beslutat att tillfälligt stoppa flygningarna. Vi följer utvecklingen av säkerhetsläget för den civila luftfarten i Belarus och regionen, säger Gunnar Ljungberg i pressmeddelandet.