Dödsmisshandeln ägde rum i Cardiff, Wales, den 20 juli 2021.
När Gary Jenkins, 54, befann sig i en park attackerades han av tre personer, två män ledda av en 16-årig flicka. Flickan hörs i en ljudupptagning kräva Jenkins på pengar. De båda männen, 25 respektive 36 år gamla, misshandlar därefter Jenkins i en kvart.
– Det var rena tortyren, säger åklagaren Dafydd Enoch.
16-åringen manar på männen i ljudupptagningen.
– Slå honom igen, hörs flickan ropa.
En manlig röst säger sedan:
– Stampa på hans huvud också.
Ögonvittnet om flickan: ””Ondskefull och sadistisk”
Gary Jenkins säger flera gånger ”varför” och ”snälla sluta” i ljudupptagningen.
– De misshandlade, rånade och torterade mannen innan de lämnade honom att dö, säger Dafydd Enoch.
Övervakningskameror visade hur de tre förövarna sedan köpte en flaska whisky med kortet de stulit från Jenkins.
– Ja, det där behövde jag, hörs flickan säga.
Gary Jenkins fick svåra hjärnskador av misshandeln och dog 16 dagar senare. De tre gärningspersonerna står nu inför rätta anklagade för mord.
Dafydd Enoch anser att det var flickan som ”var drivande” under den dödliga attacken. Ett ögonvittne beskrev under rättegången flickan, som numera är 17 år, som ”ondskefull och sadistisk”.
De tre åtalade har erkänt sig skyldiga till dråp men nekar till anklagelserna om mord. Rättegången pågår fortfarande.